Kontrola a doplnění sítě budek pro ptáky a netopýry na území města Přelouče v roce 2019

Stávající síť budek byla v říjnu 2019 nově rozšířena na celkový počet 31 ks šesti typů budek, instalována byla zároveň nová informační cedule o cílových druzích. Současně byla provedena kontrola obsazenosti jednotlivých typů dříve instalovaných budek. Výsledky této kontroly jsou obsahem zprávy, která je umístěna na webových stránkách města.
Hlavními cíli realizovaných prací jsou: podpora hnízdění dutinových hnízdičů v městském prostředí, údržba hnízdních stanovišť ptáků a denních úkrytů netopýrů, zajištění náhradních stanovišť po případném kácení a prořezávce, výzkum a inventarizace hnízdění v městském prostředí, environmentální osvěta.
V průběhu prací byl nahrazen jeden sýkorník, nově instalováno 6 ks sýkorníků a 2 netopýrníky – aktuální stav sítě budek je tedy 31 ks. V roce 2019 byly ve všech budkách nalezeny pobytové stopy ptáků – dokončená hnízda v 80 % budek; zvýšení počtu ptačích hnízd o 15 % a základů hnízd o 10 %. Budky byly využívány ke hnízdění 5 druhy ptáků: vrabec polní (Passer montanus), špaček obecný (Sturnus vulgaris), sýkora koňadra (Parus major), sýkora uhelníček (Periparus ater), konipas bílý (Motacilla alba). Pobytové stopy blanokřídlého hmyzu (Hymenoptera) byly nalezeny v jediném sýkorníku (staré hnízdo rodu Polistes). Pobytové stopy savců byly zaznamenány ve 12 % budek; v netopýrnících v prostoru Městského parku byla nalezena pouze nocoviště ptáků, výskyt netopýru v denních úkrytech pro rok 2019 nebyl prokázán.
Celá tato činnost je prováděna ve vzájemné spolupráci Města Přelouče a firmy EKOSFER Solutions, s.r.o.

Vytvořeno: 17. 10. 2019
Poslední aktualizace: 17. 10. 2019 13:59