• Sběrný dvůr SOP a. s. v Přelouči se znovu otevírá od soboty 9. 3. 2024 v běžné otevírací době, zatím  ještě v omezeném provozu. Děkujeme za trpělivost a pochopení.
  • Pozor - změna výše poplatku za svoz komunálního odpadu: poplatky
  • MěÚ Přelouč oznamuje, že dne 26. 3. 2024 z důvodu školení bude stavební odbor uzavřen.

Oceňování životních událostí občanů města

Pravidla pro oceňování životních událostí občanů města Přelouč

(včetně místních částí Lohenice, Mělice, Klenovka, Lhota, Škudly, Štěpánov, Tupesy)

Město PřeloučV souladu s ustanovením § 36a zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, ve znění pozdějších předpisů může Město Přelouč ocenit významné životní události svých občanů. Za tímto účelem je orgán obce oprávněn využívat v souladu s ustanovením § 149a odst. 1) a 2) zák. č. 128/2000 Sb., o obcích, ve znění pozdějších předpisů, údaje ze základního registru obyvatel a z informačního systému evidence obyvatel. V zájmu jednotného postupu a dodržení zákonnosti Rada města Přelouče na své schůzi konané dne 3.4.2023 vydala usnesením č. 13/15/2023 tato Pravidla.

I. Významné životní události občanů města

Za významné životní události občanů města Přelouče se určují:

a) narození dítěte

b) dosažení věku 50, 60, 70, 75, 80, 85,86, 87, 88, 89, 90 let a každý další rok věku občana města

c) výročí 25, 50, 60, 65 a 70 let trvání manželství (výročí od uzavření sňatku)

II. Narození  dítěte

Nově narozené děti (jejich rodiče) se hlásí vyplněním přihlášky na Vítání občánků města Přelouče do života, které se koná vždy po naplnění kapacity daného obřadu v obřadním sále Občanské záložny v Přelouči. Podmínkou účasti je trvalý pobyt dítěte a alespoň jednoho zákonného zástupce na katastru města. Za účasti matrikářky a zástupce Sboru pro občanské záležitosti bude zákonnému zástupci dítěte na této akci předán věcný dar v hodnotě do 500,- Kč a pamětní list se současným zápisem do Knihy vítání občánků města. Organizačně vítání občánků zajišťuje matrika a SPOZ.

III. Dosažení životního jubilea věku

Údaje potřebné ke zjištění dosažení životního jubilea věku občana v kalendářním roce budou poskytnuty z registru obyvatel na základě písemné žádosti starosty. Podmínkou předání věcného daru či písemného blahopřání je trvalý pobyt jubilanta na katastru města ke dni dosažení životního jubilea.

a) při dosažení životního jubilea 50, 60 a 70 let věku zajišťuje komise Sboru pro občanské záležitosti města zaslání písemného blahopřání jubilantovi

b) při dosažení životního jubilea 75, 80, 85, 86, 87, 88 a 89 let věku navštíví člen SPOZ jubilanta a předá mu písemné blahopřání a věcný dar (dárkový balíček) v hodnotě do 250,-Kč

c) při dosažení životního jubilea 90–99 let věku navštíví jubilanta člen komise SPOZ a předá jubilantovi písemné blahopřání a věcný dar (dárkový balíček) v hodnotě do 300,- Kč

d) při dosažení životního jubilea 100 let a každý další rok věku navštíví jubilanta starosta a předseda SPOZ a předá mu písemné blahopřání a věcný dar (dárkový balíček) v hodnotě do 500,- Kč.

IV. Výročí trvání manželství

Údaje potřebné ke zjištění výročí trvání manželství (výročí od uzavření sňatku) občanů trvale hlášených k pobytu na katastru města poskytne na základě písemné žádosti starosty matrikářka Městského úřadu Přelouč.  V případě, že ke dni výročí od uzavření sňatku jsou na katastru města hlášeni k trvalému pobytu manželé, kteří uzavřeli sňatek na jiném místě ČR a jejich sňatek je tak evidován v matriční knize obce, ve které sňatek uzavřeli, je nutné, aby tuto skutečnost nahlásili matrikářce Městského úřadu Přelouč. Ta na základě předloženého oddacího listu a průkazů totožnosti manželů výročí trvání sňatku ověří a tuto skutečnost nahlásí předsedovi SPOZ. Pak i tito manželé mají nárok na tyto nepeněžní dary:

50. výročí (Zlatá svatba), 60. výročí (Diamantová svatba), 65. výročí (Kamenná svatba) a 70. výročí (Platinová svatba) – manžele navštíví zástupci SPOZ a předají jim pamětní list a dárkový balíček v hodnotě do 500,- Kč v případě, že manželé neprojeví zájem o uspořádání opakovaného svatebního obřadu. V případě, že manželé požádají o uspořádání opakovaného svatebního obřadu, bude tento bezplatně uspořádán. Věcný dar a pamětní list jim bude v tomto případě předán oddávajícím na místě.

V. Závěrečné ustanovení

Pojem „ocenění“ významné životní události občana zahrnuje pouze ocenění ve vztahu k tomuto občanovi. Není možné bez souhlasu občana zveřejnit v této souvislosti údaje týkající se jeho osoby. Zveřejnění osobních údajů občana by bylo v rozporu s principem ochrany osobních údajů. Osobní údaje lze využít ke splnění účelu vždy jen v takové míře, která je nezbytná a která do práva na ochranu osobních údajů zasahuje co nejméně. Pokud by např. město chtělo zveřejnit gratulaci jubilantovi v místním periodiku (rozhlase), musí tak být učiněno na základě předchozího písemného souhlasu jubilanta.

Tato Pravidla nahrazují Pravidla vydaná RM dne 20.7.2021.

Tato Pravidla jsou účinná od 3.4.2023.

Martin Šmíd - starosta

Ing. Ivan Moravec - místostarosta