Město Přelouč
Československé armády 1665
53533 Přelouč
IČO: 00274101
DIČ: CZ00274101
Dobrý den, milí návštěvníci a obyvatelé starobylého města Přelouč.
Jmenuji se František Filipovský, jsem zdejší rodák a budu Vaším průvodcem po turistických a historických zajímavostech tohoto města. Na tomto místě Vám řeknu stručné informace k jeho historii od počátků do poloviny 20. století. Potom si můžete vybrat jednu ze dvou tras (městskou či přírodní), obě vychází z Masarykova náměstí (lze se na ně napojit i u železniční stanice).
1. Nejprve si vyzvedněte v KICMP či městské knihovně zadání (možnost vytisknout z internetových stránek města)
2. Na městské trase mohou starší děti v textu na panelu vyhledat správné slovo a jeho první písmeno dát do tajenky
3. Na přírodní trase najdete na zadní straně panelu obrázek zvířete či části lidského těla a stejnou metodou menší děti vyplní tajenku
4. Vyplněnou tajenku pak zanesete zpět na KICMP či do městské knihovny a můžete si odnést keramickou odměnu
⇒ Úkoly k vytištění PDF (246.41 kB)
Úkoly a odměny připravilo Kulturní a informační centrum města Přelouče ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Přelouč a paní Ivanou Černíkovou v roce 2023.
Městská trasa (74.76 kB) má délku zhruba 5 km, přírodní trasa (73.94 kB) asi 3,5 km. Obě vedou převážně rovinatým terénem, přírodní ale částečně po polní cestě.
Naučnou stezku realizovalo Město Přelouč a Kulturní a informační centrum města Přelouče v roce 2023
Audioverzi připravila Základní umělecká škola Přelouč
Grafická úprava
Gymnázium a grafická střední odborná škola Přelouč
Přelouč je jedním z nejstarších historicky doložených míst v regionu. Archeologické nálezy máme již z pravěku, více ale víme až k obdobím mladším. První ve středověku osídlená lokalita byla v místech dnešního Masarykova náměstí. To se nachází na slínové skále a přitom v blízkosti reky Labe. V místech dnešního městského úřadu byly při archeologickém výzkumu nalezeny základy domu ze 13. století. První písemná zmínka o Přelouči je už z roku 1086, kdy byla tehdejší osada Přelouč věnována králem Vratislavem II. benediktinskému klášteru v Opatovicích nad Labem. Název vychází z latinského Priluche (staročesky Přelúčie) a lze jej přeložit jako osada ležící „při lukách“ či „před lukami“.
V roce 1261 byla osada Přelouč králem Přemyslem Otakarem II. povýšena poprvé na město. Od roku 1421 již nepatří klášteru, ale různým šlechtickým rodům (např. i Jiřímu z Poděbrad). Kolem roku 1435 se zde narodil Tůma Přeloučský, pozdější zakladatel a biskup Jednoty bratrské (dnes se po něm jmenuje ulice nedaleko náměstí). Posledním významným středověkým majitelem byl na přelomu 15. a 16. století minsterberský dvořan a válečník Štěpán Anděl z Ronovce. V té době vznikl první zdejší most pres Labe (Přelouč ležela na spojnici dvou významných středověkých mest – Kutné Hory a Hradce Králové) a nastal rozvoj pivovarnictví.
Od roku 1518 do 50. let 16. století vlastnil přeloučské panství rod Pernštejnu z nedalekých Pardubic. Tím také význam Přelouče poněkud klesl. V roce 1527 vyhořelo téměř celé vnitřní město, přičemž došlo k destrukci středověké zástavby a Přelouč byla vystavena v renesančním stylu. Od roku 1560 je Přelouč komorním městem (resp. městečkem), v roce 1580 bylo císařem Rudolfem II. povýšeno podruhé na město a je označováno jako královské komorní město (tak tomu bylo do roku 1848). Za třicetileté války bylo město značně poškozeno různými vojsky a požáry. Do té doby poměrně dost nekatolické obyvatelstvo začalo být násilně rekatolizováno. Sotva se lidé vzpamatovali z války, přišla roku 1680 morová rána, které podlehla rada místních obyvatel. Poslední velký požár přišel roku 1809 – při něm zanikla barokní zástavba města. Proto je dnes architektonická podoba Masarykova náměstí a jeho okolí prakticky z 19. a 20. století. V roce 1845 byla do Přelouče dovedena železnice, což pomohlo dalšímu rozvoji.
Od poloviny 19. století měla Přelouč dokonce i okresní soud. Od 60. let 19. století nastal ve městě velký rozvoj hospodářský, politický i kulturní. Vznikla celá rada spolku. Prusko-rakouská válka roku 1866 se Přelouče bezprostředně dotkla – bojiště u Hradce Králové bylo opravdu nedaleko. Vítězní Prusové přinesli do města v létě 1866 také choleru, která se přenesla i na civilní obyvatelstvo. Zejména v 2. polovině 19. století se ve městě a jeho okolí rozvíjelo zajímavé řemeslo – perleťářství. Dovážely se sem z přímořských oblastí lastury, které byly zpracovávány na perleťové knoflíky a exportovány do USA a západní Evropy. V letech 1950–1990 stával v místech dnešního Masarykova pomníku tank na podstavci na počest osvoboditelům na konci druhé světové války. Jednalo se o unikátní tank IS-2 (Iosif Stalin), který byl později převezen do Vojenského historického ústavu, kde byl opraven, a opět je užíván na různých tankových dnech.
Návštěvnost:
Zamčená sekce
Vítání nových občánků s trvalým pobytem v Přelouči a jeho místních částech