Díky síti budek se v roce 2021 na území města Přelouče rozrostla ptačí populace o zhruba 360 nových jedinců.

V roce 2021 byla provedena čtvrtá a největší etapa rozšíření ptačích budek, kdy se stávající čtyři lokality rozrostly o pět lokalit nových, a navíc síť přesáhla hranice města.

V roce 2021 byla provedena čtvrtá a největší etapa rozšíření, kdy se stávající čtyři lokality rozrostly o pět lokalit nových, a navíc síť přesáhla hranice města – místní části Klenovka, Štěpánov a Lohenice. Celkový stav sítě budek tak činí 91 ks budek pro ptáky a netopýry – 67 ks sýkorníků, 5ks špačníků, 14ks netopýrníků, 2ks kosníky, 1ks kavkovník, 2ks rehkovníky. Uvedené typy budek byly po ukončení hnízdní sezóny 2021 kontrolovány a čištěny.

V roce 2021 bylo využití sýkorníků ptáky vypočteno na 83,1 %, dokončená hnízda ptáků byla nalezena v 69,2 % budek. Nalezená hnízda náležela 4 druhům ptáků, a to: sýkora koňadra, vrabec polní, sýkora modřinka, sýkora uhelníček. Nedokončená hnízda ptáků byla zaznamenána u dalších 7,7 % sýkorníků, nocoviště ptáků byla nalezena v 6,2 % budek. Špačníky byly obsazeny špačkem obecným ve 100 % případů. V sýkornících byly dále zjištěny pobytové stopy savců (1,5 %) a blanokřídlého hmyzu (1,5 %). Denní úkryty pro netopýry byly cílovou skupinou organismů využity z 28,6 %, ve 14,3 % případů byly navíc využity jako nocoviště ptáků. Při průměrné snůšce 8 mláďat na hnízdo se jedná přibližně o 360 nových jedinců pohybujících se v prostoru města.

Podrobné informace naleznete na webu města www.mestoprelouc.cz v sekci odboru životního prostředí.

Celá tato činnost je prováděna ve vzájemné spolupráci Města Přelouče a firmy EKOSFER Solutions, s.r.o.

Vytvořeno: 15. 11. 2021
Poslední aktualizace: 15. 11. 2021 16:30