Pozvánka na říjnové akce KICMP s muzejní tématikou

v říjnu 2021 můžete navštívit dvě naše výstavy. Od 13. září je nově otevřena výstava "100 let od zahájení radiotechnické výroby v Přelouči", která dokumentuje vývoj místních radiozávodů od roku 1921 až do 90. let 20. století. Více informací najdete na plakátu a v přiložené tiskové zprávě.

Dále Vás zveme na obnovenou premiéru filmu "50. výročí Tesly Přelouč (1971)" včetně dodatečně namluveného původního komentáře.

Představení se koná v Městském kině Přelouč ve středu 20.10. od 19.30, vstupné 40 Kč. Film má zhruba 40 minut.

ČSSR-dokumentární:

Film natočený v roce 1971 u příležitosti 50. výročí založení radiozávodů Tesla Přelouč. K filmu byl v roce 2020 dodatečně namluven komentář v původním znění z roku 1971. Na záběrech Vladimíra Turyny uvidíme nejen tehdejší současnost a historii Tesly, ale i společenský život v Přelouči (1. máj, výstava Premfoto apod.), výstavbu města či pionýrské tábory v Bratrouchově. Občané mohou ve filmu poznat i sami sebe či svou rodinu.

Výjimečně ve čtvrtek 21. října pořádáme přednášku "Rudolf Bruner-Dvořák (1864-1921) - velký fotograf z Přelouče".

Rudolf Bruner-Dvořák (1864-1921), rodák z Přelouče, je jednou z nejvýznamnějších osobností dějin české fotografie. Jeho dílo obsahuje snímky z císařských manévrů, honů aristokracie, společností na dostizích, počátky sportování, motorismu a vzduchoplavby. Mnohokrát zobrazoval císaře Františka Josef I. a Františka Ferdinanda d`Este, který mu dal titul „Momentní fotograf“.

Zobrazoval ale také všední život například v Bosně a dalších zemích. Ukázky z jeho díla uvidíte na přednášce fotografa a známého českého historika fotografie Pavla Scheuflera.

Přednáška se koná ve čtvrtek 21. října od 18:00 v přednáškovém sále KICMP na Masarykově náměstí čp. 26 v Přeloučí, vstupné činí 40 Kč. Vstupenky je možné předem rezervovat v KICMP.

Akce se uskuteční v souladu s aktuálními protiepidemickými opatřeními.

V chodbě před výstavním sálem můžete nadále navštívit výstavu „Přeloučský rodák František Filipovský“, která byla otevřena již v červnu 2017. Na výstavě se návštěvník dozví mnohé zajímavosti zejména o vztahu F. Filipovského k Přelouči. Výstava je přístupná zdarma v pracovní době KICMP.

Podle aktuálních protiepidemických opatření stačí jen mít respirátor/nano roušku a dodržovat rozestupy 2 metry.

Současně se od 17.5. obnovují úřední hodiny správce muzejních sbírek, které jsou od pondělí do pátku od 9.30 do 11.30. Aktuality a různé historické zajímavosti najdete vždy na našich facebookových stránkách (https://www.facebook.com/muzeumprelouc).

Děkujeme za Vaši přízeň.

Kontakt na pořadatele přednášek:

Mgr. Matěj Pešta, správce muzejních sbírek, Kulturní a informační centrum města Přelouče Masarykovo náměstí 26, Přelouč

Mobil: +420 731 697 085

Pevná linka: +420 464 608 934

Soukromý mobil: +420 731 200 821 (v případně nedostupnosti prvního mobilního telefonu) muzeum@kicmp.cz

Vytvořeno: 4. 5. 2018
Poslední aktualizace: 8. 10. 2021 09:05