Poloha městaMěsto Přelouč se nachází ve východním Polabí. Je součástí Pardubického kraje. Přelouč leží na řece Labi v nadmořské výšce 220 m. Má 8 575 obyvatel (k 31.12.2023 - včetně místních částí) a katastrální rozlohu 30,5 km2 (včetně integrovaných obcí).

V Přelouči je k tomuto datu evidováno 2 047 občanů cizí státní příslušnosti a celkový počet obyvatel je tedy 10 622. Převážná část obyvatel Přelouče žije v lokalitě městského typu, asi tisícovka obyvatel žije v 7 místních částech, kde převládá bydlení venkovského typu.

Místní části: Klenovka, Lhota, Lohenice, Mělice, Škudly, Štěpánov a Tupesy

Městem prochází silnice I/2 (Kutná Hora - Pardubice) a II/333 (Hradec Králové - Přelouč). U Lhoty se na silnici I/2 napojuje silnice II/322 (Kolín - Přelouč).Výhodou je poloha na železniční trati Praha - Česká Třebová. Přelouč je rovněž výchozí stanicí lokální trati do Prachovic. Významným rozvojovým faktorem bude splavnění Labe, které tvoří severní hranici průmyslové zóny města.

Historie okolních obcí

Řečany nad Labem

kostel Řečany nad LabemPrvní písemné zmínky o obci Řečany nad Labem jsou již z roku 1165. Jelikož leží u Labe v území s tůněmi a zbytky starých ramen labských, bylo jejich původní jméno Řečňany, tj. ves lidí v řečném či říčním území. Prvotní jméno bylo postupem doby změněno na Řečeňany a z něho povstalo Řečejany, dále Řečjany a konečně Řečany.

Vhodným stanovištěm pro lid byly zátoky labské a tůně v místech nynějšího Labětína. Velké bohatství ryb přilákalo rybáře a ti zde posléze nalezli trvalé sídliště. Jméno Labětín vděčí za svůj vznik právě Labi.

Řečany a Labětín neměly tvrze, patřily sice z části místním vladykům, ale ti měli pouze opevněním chráněná stavení svých dvorů. V Řečanech nejstarší stavení v tzv. „v koutě“ bylo rozestavěno na způsob podkovy kolem vladyckého dvora a kostela. Ze severu a východu přirozenou ochranu poskytovala labská ramena, tůně a močály, ze západní a jižní strany to byla opevnění a lesy. Podobně tomu bylo i v Labětíně.

Řečanský kostel byl vysvěcen 14. Listopadu 1165 Panně Marii pražským biskupem Danielem I. za přítomnosti krále českého Vladislava II, jeho manželky Judity Durynské, dvořanů z Čech, Bavor, Durynska, zakladatele kostela kastelána čáslavského s manželkou a tří mnichů cisterciánů kláštera sedleckého, kteří se stali patrony tohoto kostela. Při této příležitosti měl darovat král Vladislav II, kostelu drahá roucha a mešní nádobí.

Semín

Rodiště architekta Josefa Gočára. Směrem na severovýchod, na Opatovickém kanálu, lze spatřit akvadukt - mimoúrovňové křížení potoka. Raritou této obce je výskyt chráněné rostliny - kozince písečného, kvetoucího od května do července světle fialovými kvítky.

Zdechovice

Původní tvrz byla přestavěna na renesanční zámek a později přebudována v barokním stylu. V těchto prostorách se nachází zemědělské muzeum, kde se můžete podívat na jednu z největších sbírek historických traktorů, vývoje oradel a energie v zemědělství. Návštěvní hodiny: 1. dubna - 30. října po - pá 8.00 - 16.00 hodin, so - ne 8.00 - 17.00 hodin.

Břehy

První zmínky o obci jsou z roku 1086, kdy Břehy byly zbožím Opatovického kláštera. Ve Břehách v čp. 13 bydlel jeden z vynálezců ruchadla, František Veverka, který má pomník na přeloučském hřbitově. Na břehu rozlehlého rybníka Buňkov (plocha vody 54 ha) je vybudován stejnojmenný autokemp - vhodné místo pro rodinnou rekreaci. Ubytování je zde možné ve stanech, přívěsech, ubytovnách. Pokud nevyužijete služeb restauračního zařízení, máte možnost stravu připravovat individuálně.

Čertova skála

Nedaleko Lhoty u Přelouče ční slepencový útvar, k němuž se váže pověst o čertovi, který se vsadil, že přenese v povřísle půl Kunětické hory ke chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře. Povříslo se však zachytilo o dub a skála zapadla do země. Lucifer nechal čerta za trest skálu obdělávat - odtud rýha na povrchu.

Choltice

Dominantou obce je raně barokní zámek, jednopatrová budova ve tvaru L, obklopená anglickým parkem a historickou oborou.

Na místě původní tvrze byl před rokem 1695 postaven barokní zámek obklopený rozlehlým romantickým lesoparkem.V zámku je umístěno muzeum s umělecko-řemeslnými a regionálními sbírkami, včetně lékárny s barokním vybavením. Součástí zámku je kaple sv. Romedia (1695) s cennou výzdobou interiérů. Zámecký park má rozlohu 6 ha a roste zde přes sto druhů dřevin. Pozoruhodné jsou zejména staleté platany a duby, např. dub lesní s obvodem 870 cm a stářím přes 500 let. Nejcennější součástí zámku je centrální kaple sv. Romedia (1695).

Každým rokem v červenci se zde setkávají majitelé a příznivci motocyklů Harley-Davidson z celého světa. Prohlídka zámku je možná po dohodě s Obecním úřadem Choltice.

Kladruby nad Labem

Obec západně od Přelouče s hřebčincem založeným císařem Maxmiliánem II. Následně pak  Rudofl II. udělil hřebčínu statut císařského dvořního hřebčína (nejstarší hřebčín na světě) s proslulým chovem koní pro reprezentační potřeby dvora. Tento starokladrubský kůň byl spolu s celým hřebčínem prohlášen státní kulturní památkou. V centru areálu je renesanční zámeček s kostelem a s hřebčínem ze 16. století, později přestavěna v barokním stylu. Na zámku jsou malované sluneční hodiny.

Veřejnosti je hřebčín přístupný od 1. dubna do 30. října ve dnech út - ne v 9.00, v 11.00, ve 13.00 a v 15.00 hodin.

Lepějovice

Středověká vesnice, zmiňovaná již v roce 1167. Větší část zanikla stavbou rybníků v první třetině 16. století, zbytek v roce 1721 při stavbě barokní myslivny. Původní gotický kostel svatého Michaela Archanděla byl roku 1816 přestavěn.

Lohenice - Mělice

MělicePo těžbě písku vznikla uprostřed borových lesů dvě jezera s vodní plochou. Prostředí s vybaveností rekreační oblasti tu nabízí možnost koupání, tenisu, volejbalu, vodního lyžování s ubytováním u vody (1. května - 30. září).

Cyklotoulky - Přelouč

Cyklotoulky