Město Přelouč
Československé armády 1665
53533 Přelouč
IČO: 00274101
DIČ: CZ00274101
Až do konce 17. století se v Přelouči pohřbívalo pouze na dnes již zrušeném hřbitově u kostela sv. Jakuba. V roce 1680 ale přišla morová rána, mrtvých bylo více a nebylo bezpečné ani možné užívat nadále starý hřbitov. Díky tomu se Přelouč dokonce stala poutním místem.
Tehdejší farář Jan Lorenc, který mrtvé morem pohřbíval, se jím sám nakazil. Vlastnil obraz Panny Marie Čenstochovské, vlastně středověkou malbu z doby po roce 1430. K tomuto obrazu se modlil a byl zázračně uzdraven. Na oplátku nechal roku 1684 postavit zděnou kapli (barokní kostel Navštívení Panny Marie) a obraz sem umístil. Brzy se údajně staly další zázraky – ukazovala se v noci zvláštní světla. Areálu se začalo říkat pole světlé, později pole svaté. Do Přelouče začali chodit poutníci – tyto poutě trvaly ve velkém měřítku asi 200 let. Pro Přelouč to znamenalo také ekonomický přínos. Dnes je v kostele umístěna replika zázračného obrazu.
Na zdi kostela je umístěna pamětní deska Františka Veverky, spoluvynálezce ruchadla. Na hřbitově je pohřbena řada významných občanů. Je tu hřbitov katolický, evangelický a z části se dochoval i židovský. U východní zdi nové části katolického hřbitova je hromadný hrob obětí tzv. transportu smrti z roku 1945 (transport věznů z koncentračního táboru v Osvětimi). Zde byl až do roku 2016 pohřben také francouzský skladatel polského původu Casimir Oberfeld. Jeho ostatky byly exhumovány a přeneseny na hřbitov Montmartre v Paříži.
Naučnou stezku realizovalo Město Přelouč a Kulturní a informační centrum města Přelouče v roce 2023
Audioverzi připravila Základní umělecká škola Přelouč
Grafická úprava
Gymnázium a grafická střední odborná škola Přelouč
Návštěvnost:
Zamčená sekce
Vítání nových občánků s trvalým pobytem v Přelouči a jeho místních částech