Město Přelouč
Československé armády 1665
53533 Přelouč
IČO: 00274101
DIČ: CZ00274101
Povinnosti firem vyplývající ze zákona o ekologické újmě platí sice až od 1. ledna 2013, ale řešení této problematiky by se nemělo odkládat až na konec roku.
Ekologická újma je měřitelná nepříznivá změna se závažnými nepříznivými účinky na vybrané přírodní zdroje.
Termín ekologická újma je v české legislativě zakotven od roku 2008, kdy vešel v platnost zákon č. 167/2008 Sb. o předcházení ekologické újmě a o její nápravě a o změně některých zákonů. Ten ekologickou újmu definuje jako měřitelnou nepříznivou změnu se závažnými nepříznivými účinky na vybrané přírodní zdroje. Podle zákona mohou tuto újmu způsobit provozovatelé přesně definovaných činností, kteří jsou proto povinni znát veškerá rizika ekologické újmy, která by mohla nastat v důsledku jejich aktivit. Mají povinnost rovněž tato rizika zhodnotit a na základě tohoto hodnocení případného rizika ekologické újmě předcházet, případně její negativní účinky kompenzovat.
Ekologickou újmou se tedy rozumí nepříznivá měřitelná změna přírodního zdroje nebo měřitelné zhoršení jeho funkcí, která se může projevit přímo nebo nepřímo na chráněných druzích volně žijících živočichů, planě rostoucích rostlin, podzemních nebo povrchových vodách, znečištěné půdě.
Nicméně zákon z roku 2008 odkládá účinnost ustanovení o finančním zajištění k nápravě o 5 let - do roku 2013. Jinak řečeno, finanční zajištění preventivních opatření nebo nápravných opatření je provozovatel povinen zajistit k 1. lednu 2013.
NA KOHO SE ZÁKON VZTAHUJE
Tyto povinnosti se vztahují na převážnou většinu podnikatelských subjektů - - viz přehled dotčených činností na konci článku!
Kdy vzniká povinnost zajistit dostatečně vysoké finanční krytí potenciálního rizika vzniku ekologické újmy? Základní hodnocení musí provést všichni provozovatelé (výjimkou jsou ti, kteří nakládají pouze s malým množstvím závadných látek - limitní množství je dáno v příloze 1 k nařízení vlády). V případě, že získali celkový počet bodů vyšší než 50, jsou povinni zajistit dostatečně vysoké finanční krytí a zpracování podrobného hodnocení rizik.
VÝJIMKY PRO CERTIFIKOVANÉ
Existují však výjimky. Co se týče finančního krytí vzniku ekologické újmy, jsou z této povinnosti vyjmuti provozovatelé, u nichž jsou předpokládané náklady na nápravu ekologické újmy nižší než 20 mil. Kč. Rovněž ti, kteří mají certifikovaný systém environmentálního řízení podle norem ČSN EN ISO 14000 nebo jsou registrováni v Programu EMAS (Eco-Management and Audit Scheme). Jedná se o dobrovolný nástroj environmentální politiky, jehož hlavním cílem je podporovat neustálé zlepšování vlivu organizací na životní prostředí. (V Česku byl ustanoven na základě Usnesení vlády České republiky č. 466/1998 o schválení Národního programu zavedení systému řízení podniku a auditu z hlediska ochrany životního prostředí.)
HODNOCENÍ RIZIK
Do konce roku 2012 je povinna většina podniků splnit novou legislativní povinnost spočívající v hodnocení rizik ekologické újmy (EÚ) podle zákona 167/2008 Sb. o EÚ a nařízení vlády 295/2011 Sb. o způsobu hodnocení rizik EÚ.
Hodnocení se provádí pro jednotlivé činnosti, které jsou uvedené v příloze zákona (např. nakládání s nebezpečnými chemickými látkami, zacházení s vodám závadnými látkami, nakládání s vodami, provoz zdrojů znečišťování ovzduší podléhajících povolení ad.). Na základě výsledků hodnocení vzniknou některým společnostem další povinnosti (provedení podrobné hodnocení rizik a finanční zajištění pro případ EÚ).
VZOR FORMULÁŘE – HODNOCENÍ RIZIK KE STAŽENÍ ZDE:
http://hodnoceni-rizik-ekologicka-ujma.cz/files/zakladni-hodnoceni-vzor.pdf
V případě vzniku zjištěné ekologické újmy je provozovatel povinen neprodleně provést veškerá proveditelná nápravná opatření a sdělit příslušnému orgánu informaci o důležitých okolnostech vzniku ekologické újmy. Provozovatel musí vypracovat návrh nápravných opatření a předložit ho příslušnému orgánu ke schválení. Tento orgán může kdykoliv požádat provozovatele o informaci o bezprostřední hrozbě ekologické újmy.
Řízení o uložení preventivních nebo nápravných opatření zahájí příslušný orgán z moci úřední, jakmile se dozví o skutečnosti, která nasvědčuje tomu, že mohlo dojít k ekologické újmě nebo pokud bezprostředně hrozí její vznik. Provozovatel, který způsobil ekologickou újmu, je povinen nést náklady, o jejichž náhradě rozhodne příslušný orgán.
Přehled dotčených činností = povinnost základního hodnocení: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zdroj:
Mgr. Jan Feranec - vedoucí odboru životního prostředí
tel.: 466 094 231
Městský úřad Přelouč
Československé armády 1665
535 33 Přelouč
Zamčená sekce
Vítání nových občánků s trvalým pobytem v Přelouči a jeho místních částech