Pozvánka na zářijové akce KICMP s muzejní tématikou

Pozvánka na zářijové akce KICMP s muzejní tématikou 1Vážení příznivci přeloučské historie a přeloučského muzea, v září 2019 vás zveme na několik zajímavých akcí.

Od 9. září bude ve výstavním sále KICMP otevřená fotovýstava "“Budování a demolice.

Proměny města Přelouč v letech 1945-1989”. Jak název napovídá, uvidíte řadu historických fotografií z nedávných desetiletí, pamětníci místa jistě poznají. Výstava by však měla zaujmout i mladou generaci, která se populární formou seznámí s nedávnou historií našeho města. Více informací najdete na přiloženém plakátu a v tiskové zprávě.

V úterý 17. září se od 18.00 koná v přednáškovém sále KICMP na adrese Masarykovo náměstí 26 Přelouč přednáška s názvem “Tvrze a tvrziště na Přeloučsku ve středověku a novověku”.

Přednáší správce muzejnich sbírek města Přelouče Mgr. Matěj Pešta. Vstupné činí 40 Kč, délka přednášky je asi 90 minut.

Přednáška sestavená na základě odborné a částečně i regionální literatury se pokusí představit posluchačům více jak 30 lokalit na Přeloučsku, ve kterých stávaly tvrze. V naprosté většině zanikly již v novověku, dodnes se dochovala vlastně jen známá a oblíbená tvrz Svojšice. Neméně zajímavé jsou však osudy ostatních tvrzí, po některých z nich se dodnes dochovaly pozůstatky v terénu. Hovořeno bude také o znovuobjevování tvrzišť od 18. do 20. století.

Tvrze a tvrziště jsou rozděleny do několika kategorií:

- přesná lokace tvrze v obci či okolí není známa

- tvrz byla mimo zástavbu obce, tvrz byla v obci a známe číslo popisné či přesné místo

- tvrz byla v obci, známe číslo popisné či přesné místo a dochovaly se po nich dodnes pozůstatky

- tvrz se dochovala víceméně v kompaktní podobě

- v místech někdejší tvze dnes stojí zámek

Přednášející se vždy pokusil vyhledat místo, kde ta která tvrz stávala. Posluchač uvidí řadu současných fotografií, ale i historických vyobrazení a také některá zakreslení tvrzišť a dozví se zajímavosti z jejich historie.

MVE

Dále zveme na další komentovanou prohlídku přeloučské elektrárny. KICMP a ČEZ pořádá již od roku 2017 pravidelně oblíbené komentované prohlídky přeloučské vodní elektrárny - technické památky z roku 1927. Akce zaznamenala velký ohlas a několik týdnů před konáním bývá kapacita plně obsazená. Proto jsme vyjednali další opakování.

Bude se konat v sobotu 5. října 2019 od 10.00, 13.00, 14.00 a 15.00 hod. Můžete se těšit na zasvěcený výklad vedoucího vodní elektrárny pana Josefa Moravce. Vstup na akci je opět zdarma, prohlídka trvá zhruba jednu hodinu. Sraz účastníků je u vstupu do areálu přeloučské vodní elektrárny na adrese Hradecká 139 Přelouč.

Kapacita je z bezpečnostních důvodů omezená, proto pokud máte o prohlídku zájem, rezervujte si ji s dostatečným předstihem na konkrétní hodinu buď na e-mailu (muzeum@kicmp.cz), na telefonu 731 697 085, nebo osobně u správce muzejních sbírek M. Pešty. Prosíme ty, co na prohlídce vodní elektrárny již byli, aby přenechali místo ostatním.

V chodbě před výstavním sálem můžete nadále navštívit výstavu „Přeloučský rodák František Filipovský“, která byla otevřena již v červnu 2017. Na výstavě se návštěvník dozví mnohé zajímavosti zejména o vztahu F. Filipovského k Přelouči. Výstava je přístupná zdarma v pracovní době KICMP.

Závěrem důležité upozornění pro návštěvníky přednášek v přednáškovém sále KICMP. Podobně jako na ostatní akce pořádané KICMP je i na přednášky možnost zakoupit vstupenky předem v kanceláři KICMP (popřípadě si je zamluvit). Ukazuje se, že zájem o přednášky stoupá, pokud tedy chcete mít jistotu, že se na přednášku dostanete, doporučujeme zakoupit vstupenky v předstihu.

V rámci obnovy městského muzea jsou v Přelouči kromě jiného pořádány i historické přednášky pod hlavičkou Kulturního a informačního centra města Přelouče. Cyklus je pořádán již od roku 2015 a zatím se konalo celkem 27 přednášek. Kromě správce muzejních sbírek přednáší také odborníci z různých institucí. Všechny přednášky jsou věnovány regionální historii a těší se celkem velkému zájmu veřejnosti.

Pro rok 2019 jsme připravili již pátý ročník těchto přednášek.

Témata jsou následující:

ÚT 17.9. Tvrze a tvrziště na Přeloučsku ve středověku a novověku

Mgr. Matěj Pešta (správce muzejních sbírek města Přelouče)

ÚT 29.10. Pohanský věk a počátky křesťanství v pověstech Přeloučska

Mgr. Martin Štěpánek (pedagog a vlastivědný badatel)

ÚT 26.11. Malíř František Emler (1912-1992), rodák z Přelouče

PhDr. Michael Zachař (historik umění)

Přednášky se konají v přednáškovém sále KICMP na adrese Masarykovo náměstí 26 Přelouč a jednorázové vstupné činí 40 Kč.

Děkujeme za Vaši přízeň.

Jste-li aktivní na sociální síti Facebook, můžete sledovat i nově založenou stránku muzea (https://www.facebook.com/muzeumprelouc/).

Kontakt na pořadatele přednášek:

Mgr. Matěj Pešta, správce muzejních sbírek, Kulturní a informační centrum města Přelouče Masarykovo náměstí 26, Přelouč

Mobil: +420 731 697 085

Pevná linka: +420 464 608 934

Soukromý mobil: +420 731 200 821 (v případně nedostupnosti prvního mobilního telefonu) muzeum@kicmp.cz

Vytvořeno: 4. 5. 2018
Poslední aktualizace: 9. 9. 2019 10:29