Pozvánka na zářijové akce KICMP s muzejní tématikou

v září 2021 můžete navštívit tři naše výstavy. Od 13. září bude nově otevřena výstava "100 let od zahájení radiotechnické výroby v Přelouči", která dokumentuje vývoj místních radiozávodů od roku 1921 až do 90. let 20. století. Více informací najdete na plakátu a v přiložené tiskové zprávě.

V sobotu 11. září se od 14:00 koná komentovaná procházka "Za přeloučskými hostinci, hospodami a restauracemi v minulosti a současnosti".

Sraz účastníků je u bývalého špýcharu čp. 1496 v Havlíčkově ulici.

Dle plánu projdeme (s menšími odbočkami) trasu od špýcharu až po V+M Restaurant. Půjdeme tak zejména po historické hlavní cestě přes město (kde se tato zařízení logicky nejvíce vyskytovala a vyskytují): Pražská ulice-Masarykovo náměstí-Hradecká ulice-Pernštýnské a Václavské náměstí-Hradecká ulice-Nádražní ulice-Dukelské náměstí. Délka trasy je asi 2 km. Po cestě se návštěvník dozví, kde byly (a jsou) v Přelouči hostince, hospody a restaurace a zajímavosti z jejich historie.

Jedná se zhruba o 40 různých míst. Řeč bude hlavně o období od 19. do 21. století. V některých místech jsou restaurační zařízení, pokud víme, nejméně 200 let téměř bez přestávky.

Také si řekneme základní informace o přeloučských pivovarech. K dispozici budou vytištěná historická vyobrazení některých míst a některé dobové reklamy. Provádí správce Muzejních sbírek města Přelouče Matěj Pešta, vstupné je zdarma, rezervace není nutná. V případě velmi špatného počasí se akce nekoná.

V úterý 21.9.2021 se od 18:00 v Přelouči po roční přestávce způsobené epidemickou krizí bude konat první z cyklu historických a etnografických přednášek, které KICMP v rámci své muzejní činnosti pořádá od roku 2015. Jedná se již o sedmý ročník.

První přednáška se jmenuje "Lidová architektura na Přeloučsku a Pardubicku" a přednášejícím bude PhDr. Lubomír Procházka, CSc. (etnograf, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy). Přednáška se bude věnovat nejen Přeloučsku - bude mít poněkud širší záběr.

Přednášející vymezil okruhy témat do těchto bodů:

1. Začátek odborného zájmu o studium vesnických staveb v regionu středního Povltaví (osobnosti, první odborné publikace, vznik městských a vlastivědných muzeí s národopisnými sbírkami v daném regionu)
  2. Vývoj regionálních forem lidového stavitelství na Přeloučsku, Pardubicku, případně též v přilehlé oblasti Královéhradecka – základní charakteristické rysy, půdorys obydlí, výzdobné motivy
  3. Lidová sakrální architektura sledované oblasti, zejména drobné sakrální památky (zvoničky, kapličky, kříže u cest, příp. Boží muka)
  4. Fondy dokumentace k regionálním formám lidové architektury ve sbírkách MM Přelouč
  5. Fondy dokumentace k regionálním formám lidové architektury ve sbírkách Východočeského muzea Pardubice
  6. Muzea v přírodě na území Pardubického kraje, zmínka o dokončení výstavby nejmladšího muzea v přírodě v ČR – Muzea vesnických staveb středního Povltaví ve Vysokém Chlumci u Sedlčan

Přednáška se koná v přednáškovém sále KICMP na Masarykově náměstí čp. 26 v Přelouči, vstupné činí 40 Kč. Akce se uskuteční v souladu s aktuálními protiepidemickými opatřením

V chodbě před výstavním sálem můžete nadále navštívit výstavu „Přeloučský rodák František Filipovský“, která byla otevřena již v červnu 2017. Na výstavě se návštěvník dozví mnohé zajímavosti zejména o vztahu F. Filipovského k Přelouči. Výstava je přístupná zdarma v pracovní době KICMP.

Dále doporučujeme naši malou výstavu ve vestibulu MÚ Přelouč, kde můžete ve vitríně vidět unikátní egyptské a kyperské starověké figurky, které jsou součásí přeloučských sbírek. Tuto výstavu můžete navštívit dle pracovní doby MÚ, končí 22.9.2021. Vstup je opět zdarma.

Podle aktuálních protiepidemických opatření stačí jen mít respirátor/nano roušku a dodržovat rozestupy 2 metry.

Současně se od 17.5. obnovují úřední hodiny správce muzejních sbírek, které jsou od pondělí do pátku od 9.30 do 11.30. Aktuality a různé historické zajímavosti najdete vždy na našich facebookových stránkách (https://www.facebook.com/muzeumprelouc).

Děkujeme za Vaši přízeň.

Kontakt na pořadatele přednášek:

Mgr. Matěj Pešta, správce muzejních sbírek, Kulturní a informační centrum města Přelouče Masarykovo náměstí 26, Přelouč

Mobil: +420 731 697 085

Pevná linka: +420 464 608 934

Soukromý mobil: +420 731 200 821 (v případně nedostupnosti prvního mobilního telefonu) muzeum@kicmp.cz

Vytvořeno: 4. 5. 2018
Poslední aktualizace: 3. 9. 2021 12:31