Pozvánka na lednové akce KICMP s muzejní tématikou

Pozvánka na lednové akce KICMP s muzejní tématikou 1Vážení příznivci přeloučské historie a přeloučského muzea,v lednu 2022 Vás zveme na jednu přednášku a dvě výstavy.

Ve vitríně ve vestibulu MÚ je od října otevřená malá výstavka s názvem "Pravěké nálezy z obcí na Přeloučsku z Muzejních sbírek města Přelouče".

Jsou to nálezy ze staré archeologické sbírky přeloučského muzea. Jedná se zejména o sekeromlaty a keramické předměty. Najdete zde nálezy z Benešovic, Hlavečníku, Choltic, Chvaletic, Jedousova, Kladrub nad Labem, Ledce, Mokošína, Rohovládovy Bělé, Řečan nad Labem, Sopřeče, Svinčan, Trnávky a Zdechovic.

Výstava bude otevřená až do října 2022 v pracovní době MÚ Přelouč pro veřejnost.

V letošním roce pořádáme již 8. ročník přednáškového cyklu. Některé přednášky měly zaznít již v letech 2020-2021, ale převážně z důvodu epidemie zaznít nemohly. Zkusíme to tedy letos. Čekají nás různorodá témata, viz celkový plakát.

Některá nás zavedou do dějin umění či architektury, jiná do středověku a některé přednášky budou také etnografické. Všechny se ale týkají Přelouče či Přeloučska. Představíme je postupně v dalších měsícich.

úterý 25. ledna od 18:00 se koná přednáška "Rudolf Bruner-Dvořák (1864-1921) – velký fotograf z Přelouče".

Uskuteční se v přednáškovém sále KICMP na Masarykově náměstí čp. 26 v Přeloučí, vstupné činí 40 Kč. Vstupenky je možné předem rezervovat v KICMP. Jde o náhradní termín neuskutečněné přednášky z října 2021. Akce se uskuteční v souladu s aktuálními protiepidemickými opatřeními.

Rudolf Bruner-Dvořák ( 1864-1921), rodák z Přelouče, je jednou z nejvýznamnějších osobností dějin české fotografie. Jeho dílo obsahuje snímky z císařských manévrů, honů aristokracie, společností na dostizích, počátky sportování, motorismu a vzduchoplavby. Mnohokrát zobrazoval císaře Františka Josef I. a Františka Ferdinanda d`Este, který mu dal titul „Momentní fotograf“. Zobrazoval ale také všední život například v Bosně a dalších zemích. Ukázky z jeho díla uvidíte na přednášce fotografa a známého českého historika fotografie Pavla Scheuflera.

Aktuality a různé historické zajímavosti najdete vždy na našich facebookových stránkách (https://www.facebook.com/muzeumprelouc).

Nově najdete na youtube.com také celý dokumentární film k 50. výročí Tesly Přelouč z roku 1971/2020, který jsme v říjnu a listopadu úspěšně uvedli v městském kině.

Závěrem důležité upozornění pro návštěvníky přednášek v přednáškovém sále KICMP. Podobně jako na ostatní akce pořádané KICMP je i na přednášky možnost zakoupit vstupenky předem v kanceláři KICMP (popřípadě si je zamluvit). Ukazuje se, že zájem o přednášky stoupá, pokud tedy chcete mít jistotu, že se na přednášku dostanete, doporučujeme zakoupit vstupenky v předstihu.

Akce se uskuteční v souladu s aktuálními protiepidemickými opatřeními. Podle aktuálních protiepidemických opatření je potřeba mít respirátor/nano roušku a dodržovat rozestupy 2 metry.

V chodbě před výstavním sálem můžete nadále navštívit výstavu „Přeloučský rodák František Filipovský“, která byla otevřena již v červnu 2017. Na výstavě se návštěvník dozví mnohé zajímavosti zejména o vztahu F. Filipovského k Přelouči. Výstava je přístupná zdarma v pracovní době KICMP.

Děkujeme za Vaši celoroční přízeň a přejeme vše dobré do nového roku 2022.

Kontakt na pořadatele přednášek:

Mgr. Matěj Pešta, správce muzejních sbírek, Kulturní a informační centrum města Přelouče Masarykovo náměstí 26, Přelouč

Mobil: +420 731 697 085

Pevná linka: +420 464 608 934

Soukromý mobil: +420 731 200 821 (v případně nedostupnosti prvního mobilního telefonu) muzeum@kicmp.cz

Vytvořeno: 4. 5. 2018
Poslední aktualizace: 3. 1. 2022 16:10