Pozvánka na květnové akce KICMP s muzejní tématikou

Pozvánka na květnové akce KICMP s muzejní tématikou 1Vážení příznivci přeloučské historie a přeloučského muzea, v květnu 2019 vás zveme na několik zajímavých akcí.

V neděli 12. května se od 17.00 koná komentovaná prohlídka výstavy "Beatová a rocková hudba na Přeloučsku v letech 1964-1989" za účasti autorů, doplněná hudebními ukázkami z tvorby rockové skupiny Šok a Polymetal z 80. let.

V první polovině akce proběhne komentovaná prohlídka výstavy, na které se návštěvník dozví zajímavé informace k historii beatové a rockové hudby na Přeloučsku.

V druhé polovině prohlídky si v přednáškovém sále pustíme hudební ukázky skupiny Šok (1981-1984) a Polymetal (od 1984).

Nahrávky skupiny Šok jsou z vystoupení v Horkách na Čáslavsku z léta 1984 (vlastní i převzaté skladby), nahrávky skupiny Polymetal z doby krátce po polovině 80. let zřejmě ze zkušebny (zejména převzaté skladby).

Provádí a komentuje M. Pešta a J. Foršt. Celková délka pořadu je asi 90 minut. Předprodej vstupenek v kanceláři KICMP. Vstupné 40 Kč.

V sobotu 25.5. se koná komentovaná procházka Přeloučí „Za slavnými přeloučskými rodáky a obyvateli (20. století)“.

Jak název napovídá, projdeme se za rodnými domy a místy pobytu zajímavých, známých i méně známých již nežijících přeloučských občanů, kteří se narodili v letech 1900-1963. Navštívíme zhruba 40 míst a dozvíme se základní informace o téměř padesáti osobnostech.

Víte, že v Přelouči studoval autor Večerníčku Bob a Bobek Vladimír Jiránek? Kde se narodil malíř František Emler? Kde žili hrdinové druhé světové války? Jací další herci kromě F. Filipovského pochází z Přelouče a kteří významní vědci se v našem městě narodili?

To vše a ještě více se dozvíte, přijdete-li 25.5. v 15.00 před budovu KICMP na Masarykově náměstí 26, kde je sraz. Délka akce je asi 90-120 minut. Provádí Mgr. Matěj Pešta. Vstupné je zdarma.

Již jen do 25.5. můžete navštívit výstavu "Beatová a rocková hudba na Přeloučsku v letech 1964-1989", vstup je zdarma. Více viz tisková zpráva.

V chodbě před výstavním sálem můžete nadále navštívit výstavu „Přeloučský rodák František Filipovský“, která byla otevřena již před půl rokem. Na výstavě se návštěvník dozví mnohé zajímavosti zejména o vztahu F. Filipovského k Přelouči. Výstava je přístupná zdarma v pracovní době KICMP.

Závěrem důležité upozornění pro návštěvníky přednášek v přednáškovém sále KICMP. Podobně jako na ostatní akce pořádané KICMP je i na přednášky možnost zakoupit vstupenky předem v kanceláři KICMP (popřípadě si je zamluvit). Ukazuje se, že zájem o přednášky stoupá, pokud tedy chcete mít jistotu, že se na přednášku dostanete, doporučujeme zakoupit vstupenky v předstihu.

V rámci obnovy městského muzea jsou v Přelouči kromě jiného pořádány i historické přednášky pod hlavičkou Kulturního a informačního centra města Přelouče. Cyklus je pořádán již od roku 2015 a zatím se konalo celkem 27 přednášek. Kromě správce muzejních sbírek přednáší také odborníci z různých institucí. Všechny přednášky jsou věnovány regionální historii a těší se celkem velkému zájmu veřejnosti.

Pro rok 2019 jsme připravili již pátý ročník těchto přednášek.

Témata jsou následující:

ÚT 17.9. Tvrze a tvrziště na Přeloučsku ve středověku a novověku

Mgr. Matěj Pešta (správce muzejních sbírek města Přelouče)

ÚT 29.10. Pohanský věk a počátky křesťanství v pověstech Přeloučska

Mgr. Martin Štěpánek (pedagog a vlastivědný badatel)

ÚT 26.11. Malíř František Emler (1912-1992), rodák z Přelouče

PhDr. Michael Zachař (historik umění)

Přednášky se konají v přednáškovém sále KICMP na adrese Masarykovo náměstí 26 Přelouč a jednorázové vstupné činí 40 Kč.

Děkujeme za Vaši přízeň.

Jste-li aktivní na sociální síti Facebook, můžete sledovat i nově založenou stránku muzea (https://www.facebook.com/muzeumprelouc/).

Kontakt na pořadatele přednášek:

Mgr. Matěj Pešta, správce muzejních sbírek, Kulturní a informační centrum města Přelouče Masarykovo náměstí 26, Přelouč

Mobil: +420 731 697 085

Pevná linka: +420 464 608 934

Soukromý mobil: +420 731 200 821 (v případně nedostupnosti prvního mobilního telefonu) muzeum@kicmp.cz

Vytvořeno: 4. 5. 2018
Poslední aktualizace: 2. 5. 2019 09:41