Zpravodajství z města

Informační portál města Přelouč - komplexní zdroj informací o aktuálním dění pro místní obyvatele i návštěvníky.

Pozvánka na březnové akce KICMP s muzejní tématikou

Pozvánka na březnovéakce KICMP s muzejní tématikou 1Vážení příznivci přeloučské historie a přeloučského muzea,v březnu 2019 Vás zveme na několik zajímavých akcí.

V sobotu 16. března se od 17.00 koná komentovaná prohlídka výstavy "Beatová a rocková hudba na Přeloučsku v letech 1964-1989" za účasti autorů, doplněná hudebními ukázkami z tvorby legendárních The Beatboys (1966-1968).

V první polovině akce proběhne komentovaná prohlídka výstavy, na které se návštěvník dozví zajímavé informace k historii beatové a rockové hudby na Přeloučsku. V druhé polovině prohlídky si v přednáškovém sále pustíme hudební ukázky skupiny The Beatboys, která v Přelouči působila v letech 1966-1968. Jsou to nahrávky z vystoupení zřejmě z roku 1967 - převzaté skladby od skupin Olympic, Flamengo, Jimiho Hendrixe (Hey Joe) a dalších. Zazní i vlastní skladba s názvem V hlavě brouka máš.

Provádí a komentuje M. Pešta a J. Foršt. Celková délka pořadu je asi 60 minut. Předprodej vstupenek v kanceláři KICMP. Vstupné 40 Kč.

V sobotu 23. března se koná komentovaná prohlídka přeloučské vodní elektrárny. Termín byl vyhlášen 22. ledna a akce byla propagována formou plakátů, internetu, Kulturního zpravodaje a Přeloučského Roštu. Kapacita prohlídky je z bezpečnostních důvodů omezená na 40 lidí za prohlídku, celkem proběhnou za den čtyři, maximálně tedy provedeme 160 lidí. O akci je vždy velký zájem a tato prohlídka se naplnila 11. února ráno.

Můžete se těšit na zasvěcený výklad vedoucího vodní elektrárny pana Josefa Moravce. Vstup na akci je opět zdarma, prohlídka trvá zhruba jednu hodinu. Sraz účastníků je u vstupu do areálu přeloučské vodní elektrárny na adrese Hradecká 139 Přelouč.

V tuto chvíli již není možné psát ani náhradníky. Další opakování by mělo být snad v září 2019. Upozorňujeme ty z Vás, kteří svoji účast nahlásili jen na facebookové události a nikoliv na tomto e-mailu či telefonu M. Pešty, že bohužel nebude možné Vás na prohlídku pustit.

V úterý 26. března se od 18.00 koná v přednáškovém sále KICMP na adrese Masarykovo náměstí 26 přednáška "Labe na Přeloučsku v proměnách času".

Jedná se o přednášku historika PhDr. Miroslava Tyče, Ph.D. o historii Labe na Přeloučsku, zejména pak o tzv. regulaci Labe v letech 1907-1933.

Labe známe spíše jako linoucí se čárku na mapě, ale většina obyvatel při Labi jej chápe také jako část svého životního prostoru, své duše, a někteří jej dokáží nahlédnout i jako součást většího celku sociální, hospodářské a kulturní spojnice, která nikoli jako modrá nit na mapě, ale jako pomyslná červená nit v našich životech a srdcích spojuje ty naše se všemi těmi ostatními již po dlouhé věky. Budeme spolu nahlížet příběh řeky, krajiny a lidí. Příběh přírodních a historických proměn vodního toku v krajině a lidských životech.Vstupné činí 40 Kč.

Až do konce května můžete navštívit výstavu "Beatová a rocková hudba na Přeloučsku v letech 1964-1989", vstup je zdarma. Více viz tisková zpráva.

V chodbě před výstavním sálem můžete nadále navštívit výstavu „Přeloučský rodák František Filipovský“, která byla otevřena již před půl rokem. Na výstavě se návštěvník dozví mnohé zajímavosti zejména o vztahu F. Filipovského k Přelouči. Výstava je přístupná zdarma v pracovní době KICMP.

Závěrem důležité upozornění pro návštěvníky přednášek v přednáškovém sále KICMP. Podobně jako na ostatní akce pořádané KICMP je i na přednášky možnost zakoupit vstupenky předem v kanceláři KICMP (popřípadě si je zamluvit). Ukazuje se, že zájem o přednášky stoupá, pokud tedy chcete mít jistotu, že se na přednášku dostanete, doporučujeme zakoupit vstupenky v předstihu.

V rámci obnovy městského muzea jsou v Přelouči kromě jiného pořádány i historické přednášky pod hlavičkou Kulturního a informačního centra města Přelouče. Cyklus je pořádán již od roku 2015 a zatím se konalo celkem 27 přednášek. Kromě správce muzejních sbírek přednáší také odborníci z různých institucí. Všechny přednášky jsou věnovány regionální historii a těší se celkem velkému zájmu veřejnosti. Pro rok 2019 jsme připravili již pátý ročník těchto přednášek.

Témata jsou následující:

ÚT 26.3. 18:00 Labe na Přeloučsku v proměnách času

PhDr. Miroslav Tyč, Ph.D. (historik)

ÚT 23.4. 18:00 Moře, tundra i nerostná pokladnice. Vyprávění o geologické minulosti a nerostném bohatství okolí Přelouče

Ing. Jan Šura (geolog, Východočeské muzeum v Pardubicích)

ÚT 17.9. Tvrze a tvrziště na Přeloučsku ve středověku a novověku

Mgr. Matěj Pešta (správce muzejních sbírek města Přelouče)

ÚT 29.10. Pohanský věk a počátky křesťanství v pověstech Přeloučska

Mgr. Martin Štěpánek (pedagog a vlastivědný badatel)

ÚT 26.11. Malíř František Emler (1912-1992), rodák z Přelouče

PhDr. Michael Zachař (historik umění)

Přednášky se konají v přednáškovém sále KICMP na adrese Masarykovo náměstí 26 Přelouč a jednorázové vstupné činí 40 Kč.

Děkujeme za Vaši přízeň.

Jste-li aktivní na sociální síti Facebook, můžete sledovat i nově založenou stránku muzea (https://www.facebook.com/muzeumprelouc/).

Kontakt na pořadatele přednášek:

Mgr. Matěj Pešta, správce muzejních sbírek, Kulturní a informační centrum města Přelouče Masarykovo náměstí 26, Přelouč

Mobil: +420 731 697 085

Pevná linka: +420 464 608 934

Soukromý mobil: +420 731 200 821 (v případně nedostupnosti prvního mobilního telefonu) muzeum@kicmp.cz

Vytvořeno: 4. 5. 2018
Poslední aktualizace: 4. 3. 2019 15:04