Stálá panelová výstava o Františku Filipovském v budově infocentra na Masarykově náměstí čp. 26 byla uzavřena k 31. lednu 2023.
Důvodem je probíhající rekonstrukce budovy. Děkujeme za pochopení.
Ve vitríně ve vestibulu MÚ Přelouč je od listopadu 2022 nově otevřená malá výstavka s názvem "Církevní předměty z Muzejních sbírek města Přelouče". Jedním z menších sbírkových fondů přeloučského muzea je sbírka církevních (religiózních) předmětů.
Na podzim roku 2022 obsahovala celkem 129 inventárních čísel. Vznikala v první fázi v letech 1902-1971 a poté od roku 2016 do současnosti. V posledních letech některé předměty věnovala přímo místní římskokatolická farnost. Artefakty pochází převážně z 19. století, výjimečně jsou starší (2. polovina 18. století). Ve sbírce jsou uloženy předměty různého druhu, na této výstavce prezentujeme hlavně ty, které lze vzhledem k rozměrům vitríny vystavit. Jde hlavně o doklady činnosti římskokatolické církve (aspergil, relikviáře, lžičky na nabírání kadidla, růžence, obrazy, zvonky, krucifix či dokonce těžký polychromovaný pískovcový reliéf s náboženským motivem). Z větších či ostatních předmětů sbírka obsahuje např. kostelní lampy, liturgické oděvy, dřevěné sošky a sochy, plastiky, krucifixy či církevní korouhve.
Autorem výstavy je Mgr. Matěj Pešta, správce Muzejních sbírek města Přelouče. Výstava bude otevřená až do října 2023 v pracovní době MÚ Přelouč pro veřejnost.
V úterý 14. března se od 18:00 v obřadním sále Občanské záložny v Přelouči (Masarykovo náměstí čp. 44) koná cestopisná přednáška "Austrálie - Velká cesta".
Přednáší geograf Dr. Jaroslav Líska.
Vstupné činí 50 Kč, vstupenky lze předem zamluvit v kanceláři KICMP.
Autor navštívil celý svět sám či s manželkou, která má příbuzné v Austrálii a v Jižní Americe, takže postřehy jsou autentické. (Sydney – jedno z nejkrásnějších přístavních velkoměst světa, moderní Canberra - centrum vědy, kultury, sportu a politiky, kosmopolitní a tenisové Melbourne s nádhernými parky, Velká oceánská cesta – je na Seznamu australského národního dědictví, Coober Pedy, kde lidé žijí v podzemí, posvátné Uluru, s rituály domorodců, Alice Springs v Rudém pouštním středu, s Aboridžinci, Ďáblovy koule - famózní geologické útvary, Mount Isa s největším dolem na stříbro, několik metrů vysoká termitiště, pohádkový Velký bariérový útes, NP Daintree - největší prales v Austrálii je i nejstarší na světě, Fraserův ostrov – mimořádně zajímavý největší písečný ostrov světa, Slunečné pobřeží se žraloky, mondénní Brisbane, Zlaté pobřeží, Modré hory v oparu a Sydney – město umění, kultury, vzdělávání, módy, sportu a turismu.)
V úterý 28. března 2023 se od 18:00 koná v Přelouči v obřadním sále Občanské záložny (Masarykovo náměstí 44) přednáška "Premfoto Přelouč - prestižní mezinárodní fotografická výstava (1957-1972)".
Přednáší fotograf Ing. BcA. Jindřich Beneš.
Přednáška navazuje na bakalářskou práci, kterou přednášející obhájil v září 2022. Jejím obsahem je mapováním historie dvou soutěží amatérské fotografie Premfoto Přelouč (1957–1972) a Premiéra (1989 – dosud), jež spojuje obdobný koncept. Smyslem práce je především jejich porovnání z pohledu rozdílného politického, ekonomického a historického pozadí.
Obsahem práce je také posouzení vlivu konkrétních osobností (iniciátorů, organizátorů a porotců) na umělecký a společenský dopad těchto soutěží a zhodnocení jejich významu pro širší veřejnost v 60. až 70. letech 20. století a v současnosti. Premfoto byla významná mezinárodní fotografická výstava, která vznikla v Přelouči a konala se zde pravidelně v letech 1957-1972. Založena byla díky kroužku nadšených fotoamatérů, který vznikl koncem 50. let při ZK ROH Tesla Přelouč. Cílem fotokroužku bylo pořádat každoroční přehlídku současné československé a světové fotografie a také pomoci mladým talentovaným fotografům. To vše se povedlo splnit nad očekávání. Pro porovnání: do prvního ročníku přišlo 100 snímků z ČSR, do pátého již 900 snímků z 24 států, do desátého ročníku 4600 snímků z 43 států. Poté začala čísla kolísat a klesat. Výstavy trvaly dva až čtyři týdny. Za 15 uskutečněných ročníků porota viděla 37 820 snímků z 51 (tehdejších) států světa včetně USA, Afriky či Asie.V roce 1969 organizátoři na protest proti srpnové okupaci nepřijali zásilky ze zemí „spřátelených armád“. Po roce 1969 v důsledku nových politických poměrů začala klesat úspěšnost výstavy, která již byla úřady omezována. V roce 1972 bylo předsedovi poroty na ministerstvu kultury přikázáno, že nejméně tři ceny musí vyhrát fotografie ze SSSR. Další ročník se již nepodařilo uskutečnit. V porotě soutěže byli též zahraniční členové, např. ze Švýcarska, NSR, Rakouska, Itálie, Jugoslávie, Francie, Dánska, Polska, Rumunska či Švédska. Významně se na výstavě zapsal prof. Ján Šmok, vedoucí katedry fotografie na FAMU, který byl pravidelným předsedou poroty od 5. ročníku. Některé výstavy byly zapůjčeny do jiných měst (Praha) a dokonce i do zahraničí (Stockholm, Západní Berlín).
Vstupné na přednášku činí 50 Kč, vstupenky lze zamluvit předem v kanceláři KICMP na Masarykově náměstí čp. 26 v Přelouči.
Ve spolupráci KICMP a společnosti ČEZ jsou od roku 2017 (v covidovou přestávkou v letech 2020 a 2021) pořádány pravidelně oblíbené komentované prohlídky přeloučské vodní elektrárny - technické památky z roku 1927. Akce zaznamenala velký ohlas a několik týdnů před konáním bývá kapacita plně obsazená. Vyjednali jsme proto další opakování.
Bude se konat v sobotu 18. března 2023 od 9.00, 10.30 a 13.00 hod.
Můžete se těšit na zasvěcený výklad vedoucího vodní elektrárny pana Josefa Moravce.
Vstup na akci je opět zdarma, prohlídka trvá zhruba jednu hodinu.
Sraz účastníků je u vstupu do areálu přeloučské vodní elektrárny na adrese Hradecká 139 Přelouč. Akce je vhodná pro děti od čtyř let, samozřejmě pod dozorem rodičů.
Upozorňujeme, že prohlídky probíhají za běžného provozu elektrárny a proto je třeba počítat se zvýšenou hlučností.
Kapacita je z bezpečnostních důvodů omezená, proto pokud máte o prohlídku zájem, rezervujte si ji s dostatečným předstihem na konkrétní hodinu buď na e-mailu (muzeum@kicmp.cz), na telefonu 731 697 085, nebo osobně u správce muzejních sbírek M. Pešty.
V roce 2023 budeme pořádáme již 9. ročník přednáškového cyklu, ve kterém se věnujeme převážně regionální historii.
Letos nás čeká šest různorodých témat od prehistorie až do 20. století.
V dubnu se podíváme v archeologické přednášce do středověku ve Zdechovicích a v pozdním středověku zůstaneme i v přednášce zářijové, jen se přesuneme zpět do Přelouče do doby, kdy přeloučské panství vlastnil rod Andělů z Ronovce.
V říjnu bude navazovat přehledová přednáška o vodních mlýnech na Přeloučsku a celý cyklus ukončíme v listopadu, kdy se dozvíme informace o malíří J. V. Hellichovi, rodáku z Choltic a autoru známého portrétu Boženy Němcové.
Přednášky se konaji v přednáškovém sále KICMP na Masarykově náměstí v Přelouče či v obřadním sále Občanské záložny tamtéž.
Aktuality a různé historické zajímavosti najdete vždy na našich facebookových stránkách (https://www.facebook.com/muzeumprelouc).
Na youtube.com najdete celý dokumentární film k 50. výročí Tesly Přelouč z roku 1971/2020, který jsme v říjnu a listopadu úspěšně uvedli v městském kině.
Aktuality a různé historické zajímavosti najdete vždy na našich facebookových stránkách (https://www.facebook.com/muzeumprelouc).
Kontakt na pořadatele přednášek:
Mgr. Matěj Pešta, správce muzejních sbírek, Kulturní a informační centrum města Přelouče Masarykovo náměstí 26, Přelouč
Mobil: +420 731 697 085
Pevná linka: +420 464 608 934
E-mail: muzeum@kicmp.cz