Město Přelouč
Československé armády 1665
53533 Přelouč
IČO: 00274101
DIČ: CZ00274101
Od 3. února je ve výstavním sále KICMP nově otevřena výstava Z historie Městského muzea v Přelouči (1902-2024).
Více informací je v tiskové zprávě v příloze.
V úterý 11. března 2025 se od 18.00 v přednáškovém sále KICMP (Masarykovo náměstí 26, Přelouč) koná cestopisná přednáška Život ve spojených arabských emirátech.
Přednáší Veronika Hájková. Vstupné činí 80 Kč, vstupenky lze zamluvit v kanceláři Kulturního a informačního centra města Přelouče.
Turisticky oblíbený emirát Dubaj a zvyklosti v něm…
O všem co se týká emirátské kultury, historie, způsobu života a těch nejzajímavějších míst. Vyzkoušíte si tradiční abáju a dišhdaš, emirátské oblečení a ucítíte vůni opravdového kadidla.
Dne 22. března bude v rámci akce Jarohrátky poprvé otevřena (Ne)stálá expozice ze sbírek Městského muzea v Přelouči a to v časech 10-12 hodin a 14-16 hodin.
Jde o malou expozici, kde bude k vidění více jak 140 exponátů z Přelouče a Přeloučska od pravěku po konec 20. století.
Více informací sdělíme později. 22. března bude otevřena zdarma, poté bude od 24. března zavedeno vstupné 50 Kč za dospělého, děti do deseti let mají vstup volný. Vstupné bude platné také na dočasnou výstavu a panelovou výstavu o Františku Filipovském.
V úterý 25. března 2025 se od 18.00 uskuteční v přednáškovém sále KICMP (Masarykovo náměstí čp. 26 v Přelouči) přednáška Středověký meč jako archeologický, kulturně-historický a technologický fenomén (s přihlédnutím k východním Čechám).
Přednáší archeolog Mgr. Petr Žákovský, Ph.D. a analytický konzervátor a mečíř Mgr. Patrick Bárta (oba Archeologický ústav AV ČR, Brno).
Vstupné činí 50 Kč. Vstupenky lze zamluvit předem v kanceláři KICMP. Zde je anotace přednášky.
Meče patří napříč celou svou historií k odborně i laicky atraktivním historickým artefaktům dokumentujícím technologickou i uměleckou úroveň dané doby. Ačkoli jsou dějiny mečů velmi dlouhé, vrcholem meče jako zbraně i jako statusového symbolu je nepochybně středověk. Právě tehdy se meč stává symbolem postupně se konstituující šlechty, a počíná se zde i jeho vnímání jako ambivalentního předmětu, který je na jedné straně symbolem moci, cti, odvahy a práva, ale na straně druhé i násilí a zmaru.
Přednáška představuje poučené laické veřejnosti středověké meče v komplexní podobě jako objekty studia mnoha vědních disciplín od archeologie až po metalurgii, a prezentuje v populární formě výsledky dlouhodobého výzkumu, který byl v nedávné době završen dvěma rozsáhlými vědeckými monografiemi. Budou představeny metody zkoumání mečů, a naše současné znalosti o nich od výroby přes distribuci až po jejich funkci jako statusového symbolu. Tento široký pohled bude zasazen do kontextu vývoje evropské středověké civilizace, doprovázeného či předznamenávaného technologickými inovacemi, vedoucími právě u mečů skrze zapojení mechanizace postupně až k jejich masové výrobě se všemi jejími předvídatelnými socioekonomickými důsledky.
V neposlední řadě bude v rámci přednášky věnována speciální pozornost i mečům nalezeným v přeloučském regionu
Ve vitríně Městského úřadu v Přelouči je nově umístěna výstavka Dýmky a další kuřácké potřeby z Muzejních sbírek města Přelouče, k disposici je až do 27. 11. 2025 v pracovní době městského úřadu pro veřejnost a to zdarma.
Jedním z menších sbírkových fondů přeloučského muzea je sbírka nazvaná Osobní potřeby – obsahuje zejména různé kuřácké či lovecké potřeby, ženské ozdoby či hole. Na podzim roku 2024 obsahovala celkem 217 inventárních čísel a rozvíjí se již od roku 1902. Artefakty pochází převážně z 19. století, výjimečně jsou starší (2. polovina 18. století). Není-li uvedeno datum akvizice, jde o blíže nedatovatelné období v letech 1902-1962.
Pro tuto výstavu jsme vybrali více jak dvacet kuřáckých potřeb – zejména dýmky. Mají různá provedení a výzdobu, převážně pochází z Čech, některé ale i ze zahraničí. Jde o dýmky dřevěné i keramické, bohatě zdobené i prosté. Některé do sbírek na začátku 20. století věnoval rod Thunů z Choltic, většinu ale občané Přelouče.
Již od roku 2017 můžete navštívit stálou panelovou výstavu o Františku Filipovském, která je umístěna na chodbě domu čp. 26 v Přelouči mezi přednáškovým a výstavním sálem. V roce 2024 byla reinstalována. Dozvíte se zde řadu zajímavostí z dětství a mládí nejvíce známého přeloučského rodáka a také o tom, jak se do Přelouče později vracel jako významná osobnost. Vstup je zdarma.
Závěrem důležité upozornění pro návštěvníky přednášek. Podobně jako na ostatní akce pořádané KICMP je i na přednášky možnost zakoupit vstupenky předem v kanceláři KICMP (popřípadě si je zamluvit). Ukazuje se, že zájem o přednášky stoupá, pokud tedy chcete mít jistotu, že se na přednášku dostanete, doporučujeme zakoupit vstupenky v předstihu.
Kontakt na pořadatele přednášek:
Mgr. Matěj Pešta, správce muzejních sbírek, Kulturní a informační centrum města Přelouče Masarykovo náměstí 26, Přelouč
Mobil: +420 731 697 085
Pevná linka: +420 464 608 934
E-mail: muzeum@kicmp.cz
Aktuality a různé historické zajímavosti najdete vždy na našich facebookových stránkách (https://www.facebook.com/muzeumprelouc).
Na youtube.com najdete celý dokumentární film k 50. výročí Tesly Přelouč z roku 1971/2020, který jsme v říjnu a listopadu úspěšně uvedli v městském kině.
Návštěvnost: