Město Přelouč
Československé armády 1665
53533 Přelouč
IČO: 00274101
DIČ: CZ00274101
Po smrti matky se ale roku 1918 přestěhoval s rodinou na Hodonínsko, resp. Zlínsko. Vyučil se u firmy Baťa (specializoval se na chemii) a pracoval pro tuto firmu v zahraničí. Po vzniku druhé světové války se přihlásil do československé armády ve Francii a přes Balkán, Sýrii a Palestinu se dostal do Afriky, kde se účastnil také bojů u Tobruku. V lednu 1943 byl přijat jako člen RAF, výcvik podstoupil také v USA a Kanadě. Od prosince 1944 létal s 311. čs. bombardovací perutí - v Severním moři bombardovali například německé ponorky. Do Československa se dostal až v létě 1945, obdržel také několik vyznamenání. Na podzim 1945 navštívil konečně svoji rodinu na Zlínsku (i se svou skotskou manželkou). Začal pracovat opět pro firmu Baťa v zahraničí a to v Indii či Zimbabwe. V roce 1963 se měl stát v Londýně vedoucím koželužské výroby všech baťovských továren (funkci měl převzít po Hynku Baťovi), ale na dovolené ve Velké Británii před nástupem do funkce nečekaně podlehl infarktu v pouhých 46 letech.
Pomník v podobě prostého kamene s bronzovou pamětní deskou bude umístěn u domu čp. 1 ve Štěpánově u Přelouče, vlastně nedaleko pomníku padlým v první světové válce. Bude možné k němu přijít po chodníku od hlavní silnice. Kámen věnovala jako sponzorský firma Kamenictví Kůrka, které v domě čp. 1 nyní sídlí. Bronzovou desku nechalo odlít Město Přelouč ve slévárně v Beňově u Přerova. Nápad inicioval Ing. Jan Goláň z Úřadu pro civilní letectví, který propaguje připomínky památky letců. Na realizaci díla se podílel Štěpán Bartoš, předseda komise místní samosprávy ve Štěpánově a zaměstnanec odboru správy majetku MÚ Přelouč.
Slavnostního odhalení by měli zúčastnit i příbuzní Karla Fialky včetně jeho syna s rodinou. Karel Fialka ml. (1946) je poměrně známý světový hudebník. Narodil se v Indii, ale většinu života strávil ve Skotsku. Na konci 70. let 20. století se stal jedním z průkopníků elektronické hudby. Vydal několik desek – Still Life (1980), Human Animal (1988) a Film Noir (2009). Zejména v 80. letech 20. století se celkem často objevoval ve významných televizních hudebních pořadech, jeho klipy hrály hudební televize a jeho skladby znají miliony lidí snad po celém světě. Fialkovým zřejmě největším hitem je skladba Hey Matthew z roku 1987. Do Štěpánova přicestuje ze skotského Edinburghu, kde žije.
Odhalení pamětní desky se uskuteční ve čtvrtek 8. května od 11.00 u domu čp. 1 ve Štěpánově u Přelouče. Automobily mohou účastníci zaparkovat na dvoře domu čp. 1.
Návštěvnost: