Zprávy a aktuality - Pozvánka na svatojakubskou cestu

Pozvánka na svatojakubskou cestu

Přes Přelouč vede východočeská trasa Svatojakubské cesty. Východočeská trasa je dlouhá 269 km.

Přes ČR je vyznačených celkem 7 tras, které podle historických podkladů vyznačili během roku 2018 členové spolku Ultreisa, z.s. ve spolupráci s Klubem českých turistů. V celé Evropě je přes 100 tras a všechny se postupně propojují a vedou do S antiaga de Compostela v severním Španělsku.

Z Přelouče je to do Santiaga de Compostela 3201 km, což je také uvedeno na stéle u kostela sv. Jakuba. Podobná kilometráž se nachází i na dvou svatojakubských patnících ve městě – v Arnoštově ulici a za podchodem směrem k lávce přes Labe. Turisté nemusí projít celou trasu, stačí využít libovolnou část či úsek podle vlastního uvážení. Na trasách jsou k dispozici svatojakubská razítka, která se sbírají do tzv. credenciálu – průkazu poutníka. Více informací je na http://www.ultreia.cz

Buen camino!

Svatojakubská cesta (španělsky Camino de Santiago) je název historické sítě poutních cest, které vedou ke hrobu svatého Jakuba Staršího v katedrále v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii. V roce 1993 byla Svatojakubská cesta zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Východočeská trasa začíná na Broumovsku, kde se setkávají trasy z polských poutních míst Křešov a Vambeřice. Trasa vede přes Královéhradecký kraj a v obci Bukovina nad Labem přechází do Pardubického kraje. Zde prochází celkem 14 obcemi (Bukovina nad Labem, Dříteč, Němčice, Ráby, Brozany, Pardubice – Svítkov, Lány na Důlku, Srnojedy, Valy – Lepějovice, Přelouč, Semín, Kladruby nad Labem, Řečany nad Labem, Zdechovice). Centrum svatojakubských poutníků Přelouč se na podzim 2022 domluvilo s vedením těchto obcí a Pardubickým krajem na větší propagaci a zviditelnění Svatojakubské cesty. Výsledkem byl společný projekt 17 svatojakubských patníků podél trasy, které ukazují směr poutníkům a také údaj, kolik kilometrů je to ke hrobu sv. Jakuba v Compostele. Poslední patník v Pardubickém kraji je u obce Zdechovice u Obřích postelí. Speciální patník je v Kladrubech nad Labem, ten ukazuje i směr do zdejšího hřebčína, který je rovněž zapsán v seznamu UNESCO. Autorem uměleckých patníků i svatojakubské mušle u kostela sv. Jakuba v Přelouči je kamenosochař Roman Morcinek z Hradce Králové.

Video Svatojakubská cesta Pardubickým krajem k zhlédnutí:   https://www.youtube.com/watch?v=RIPF-nDCswU

Kancelář poutníků v Santiagu de Composlela vede podrobné statistiky o poutnících, kteří dorazí do města. V roce 2023 jich bylo 446 035, z toho téměř 5 000 Čechů.

Svatojakubské patníky v jednotlivých obcích jsou pozváním i pro místní jednou se vydat na tuto cestu. Na cestu stačí málo – dobré boty, baťoh a pár nejnutnějších věcí. Důležitý je ale CREDENCIÁL, průkaz poutníka, který je možné si objednat na webu spolu Ultreia. Do něj se cestou sbírají razítka z míst, kterými poutník prochází. Tím se pak prokazuje, kolik kilometrů prošel. Za 100 km pěšky, nebo 200 km na kole obdrží certifikát poutníka.

Kde jsou momentálně k dispozici razítka?

V Přelouči v kostele sv. Jakuba a v Infocentru, v Semíně v Taverně U Petřičky, v Kladrubech/L. na OÚ, v Řečanech n/L. v Kavárně a pivnici Pod Lipami, ve Zdechovicích v dřevěné budce přímo u patníku v obci a stejně tak i u patníku u Obřích postelích.

POHLED DO HISTORIE

Apoštol Jakub Starší zemřel patrně v roce 44 mučednickou smrtí, byl pohřben v Jeruzalémě, ale později byly jeho ostatky přeneseny do Španělska a pohřbeny na tehdy pustém místě dnešního Santiaga.

Podle španělské tradice byl v roce 813 poustevník Pelayo přilákán jasnými světly ve tvaru hvězdy k hoře Libredon, kde se nacházela stará opevnění. Biskup Teodomir se o tento jev začal zajímat a objevil, že se na tomto místě nachází hrob se třemi těly, z nichž jedno bylo sťato. Nad hrobem bylo napsáno: „Zde leží Jakub, syn Zebedeův a Salome.“  Název SANTIAGO DE COMPOSTELA znamená SVATÝ JAKUB NA HVĚZDNÉM POLI a odkazuje na světla ukazující na místo jeho hrobu.

Roku 899 byl na tomto místě vysvěcen nový kostel, který se stal poměrně brzy významným evropským poutním místem. Ve středověku byly pro křesťany nejdůležitější 3 poutní místa: Řím, Jeruzalém a Santiago de Compostela.

Podél cesty byly postupně vztyčovány orientační kameny, kamenné kříže, boží muka a upravovány studánky. Vznikla radiální síť 12 poutních cest vedoucích z Itálie, Francie i Portugalska. Dále byly při cestách zřizovány kaple, kostely a kláštery, poskytující poutníkům zázemí. Symbolem poutě se již ve středověku stala mušle hřebenatka.

ZNAČENÍ TRAS

Od roku 1987 je v celé Evropě platný systém značení pomocí směrových značek se symbolem žluté svatojakubské mušle na modrém poli a žlutých šipek. O značení českých tras se zasloužil spolek českých svatojakubských poutníků Ultreia, který působí od roku 2008. Při hledání historických tras pomohly kostely zasvěcené svatému Jakubovi, které tyto trasy přibližně vytyčují.

Ing. Mgr. Z. Kumstýřová

Datum vložení: 28. 2. 2024 12:24