Pozvánka na únorové akce KICMP s muzejní tématikou

Pozvánka na akce s muzejní tématikou pořádané KICMP 1Vážení příznivci přeloučské historie a přeloučského muzea,v únoru 2019 Vás zveme na několik zajímavých akcí.

V sobotu 2. února v 17.00 proběhne slavnostní zahájení výstavy "Beatová a rocková hudba na Přeloučsku v letech 1964-1989". Více informací k této neobvyklé výstavě najdete v tiskové zprávě a na plakátu.

V úterý 26. února se od 18.00 koná v přednáškovém sále KICMP na adrese Masarykovo náměstí 26 přednáška "Alois Topič a další cestovatelé Přeloučska na přelomu 19. a 20. století". Zabývá se osudy rodáků z Přelouče a Přeloučska, kteří strávili kolem roku 1900 a na začátku 20. století část svého života v zahraničí. Jmenovitě bude zmíněn:

• cestovatel Josef Topič (1848-1932) – Austrálie, Nový Zéland, Severní Amerika apod.
  • cestovatel Alois Topič (1852-1927) – Austrálie
  • námořník Jan Vozáb z Kojic (1861-1919) – obeplul celý svět
  • hudebník Bohuslav Jelínek (1875-1956) – Čína, Rusko apod.
  •  cestovatel Karel František Ludvík (1888-1944) – Etiopie

K vidění bude řada zajímavých fotografií a dokumentů a také některé exponáty, které tito cestovatelé věnovali do sbírek přeloučského muzea.

Mnozí si jistě pamatují, že v  letech 1981-1989 byla v tehdejší budově muzea v Divišově vile stálá expozice věnovaná těmto cestovatelům. Mimo jiné zde byl vystaven i oblíbený ptakopysk, jeho vycpaninu věnoval do sbírek cestovatel Alois Topič.

Přednáší správce muzejních sbírek města Přelouče Mgr. Matěj Pešta, vstupné činí 40 Kč.

Dále zveme s předstihem na další komentovanou prohlídku vodní elektrárny v Přelouči. KICMP a ČEZ pořádá již od roku 2017 pravidelně oblíbené komentované prohlídky přeloučské vodní elektrárny. Akce zaznamenala velký ohlas a několik týdnů před konáním bývá kapacita plně obsazená.

Proto jsme vyjednali další opakování. Bude se konat v sobotu 23. března 2019 od 10.00, 13.00, 14.00 a 15.00 hod.

Můžete se těšit na zasvěcený výklad vedoucího vodní elektrárny pana Josefa Moravce. Vstup na akci je opět zdarma, prohlídka trvá zhruba jednu hodinu. Sraz účastníků je u vstupu do areálu přeloučské vodní elektrárny na adrese Hradecká 139 Přelouč.

Kapacita je z bezpečnostních důvodů omezená, proto pokud máte o prohlídku zájem, rezervujte si ji s dostatečným předstihem na konkrétní hodinu buď na e-mailu (muzeum@kicmp.cz), na telefonu 731 697 085, nebo osobně u správce muzejních sbírek M. Pešty. Prosíme ty, co na prohlídce vodní elektrárny již byli, aby přenechali místo ostatním.

Závěrem důležité upozornění pro návštěvníky přednášek v přednáškovém sále KICMP. Podobně jako na ostatní akce pořádané KICMP je i na přednášky možnost zakoupit vstupenky předem v kanceláři KICMP (popřípadě si je zamluvit). Ukazuje se, že zájem o přednášky stoupá, pokud tedy chcete mít jistotu, že se na přednášku dostanete, doporučujeme zakoupit vstupenky v předstihu.

V rámci obnovy městského muzea jsou v Přelouči kromě jiného pořádány i historické přednášky pod hlavičkou Kulturního a informačního centra města Přelouče. Cyklus je pořádán již od roku 2015 a zatím se konalo celkem 27 přednášek. Kromě správce muzejních sbírek přednáší také odborníci z různých institucí. Všechny přednášky jsou věnovány regionální historii a těší se celkem velkému zájmu veřejnosti. Pro rok 2019 jsme připravili již pátý ročník těchto přednášek.

Celkem se uskuteční šest pořadů. Témata jsou následující:

ÚT 26.2. 18:00 Alois Topič a další cestovatelé Přeloučska na přelomu 19. a 20. století

Mgr. Matěj Pešta (správce muzejních sbírek města Přelouče)

ÚT 26.3. 18:00 Labe na Přeloučsku v proměnách času

PhDr. Miroslav Tyč, Ph.D. (historik)

ÚT 23.4. 18:00 Moře, tundra i nerostná pokladnice. Vyprávění o geologické minulosti a nerostném bohatství okolí Přelouče

Ing. Jan Šura (geolog, Východočeské muzeum v Pardubicích)

ÚT 17.9. Tvrze a tvrziště na Přeloučsku ve středověku a novověku

Mgr. Matěj Pešta (správce muzejních sbírek města Přelouče)

ÚT 29.10. Pohanský věk a počátky křesťanství v pověstech Přeloučska

Mgr. Martin Štěpánek (pedagog a vlastivědný badatel)

ÚT 26.11. Malíř František Emler (1912-1992), rodák z Přelouče

PhDr. Michael Zachař (historik umění)

Přednášky se konají v přednáškovém sále KICMP na adrese Masarykovo náměstí 26 Přelouč a jednorázové vstupné činí 40 Kč.

Děkujeme za Vaši přízeň.

Jste-li aktivní na sociální síti Facebook, můžete sledovat i nově založenou stránku muzea (https://www.facebook.com/muzeumprelouc/).

Kontakt na pořadatele přednášek:

Mgr. Matěj Pešta, správce muzejních sbírek, Kulturní a informační centrum města Přelouče Masarykovo náměstí 26, Přelouč

Mobil: +420 731 697 085

Pevná linka: +420 464 608 934

Soukromý mobil: +420 731 200 821 (v případně nedostupnosti prvního mobilního telefonu) muzeum@kicmp.cz

Vytvořeno: 4. 5. 2018
Poslední aktualizace: 30. 1. 2019 07:20