Akce Jehla 2019

Typ: Městská policie informuje
Jehla 2019Akce Jehla 2019

Akce JEHLA znovu pomohla očistit česká města

Městská policie Přelouč se letos, již potřetí, přidala k celostátní akci Jehla.

Do 5. ročníku celostátní akce JEHLA, kterou vyhlašuje Pražská městská policie, se zapojilo 35 městských a obecních policií. Strážníci očistili svá města od 850 kusů použitých jehel a stříkaček.

Přes 480 strážníků a asistentů prevence kriminality se ve 35 městech zaměřilo na dětská hřiště a pískoviště, nepřehledná a málo frekventovaná místa, parky a odpočinkové zóny a další vytipovaná místa. Přestože sběr infekčního materiálu po narkomanech je součástí jejich každodenní práce, velký smysl mají i tato cílená opatření.

I když se množství nalezeného infekčního odpadu každoročně snižuje, riziko onemocnění stále trvá. Odstraňováním jehel předcházejí strážníci nebezpečí, kterému jsou vystaveny hlavně děti, ale bezpochyby také kočky a psy.  Akce JEHLA navíc zvyšuje povědomí obyvatel o správném chování při nálezu tohoto odpadu. Hledání jehel a stříkaček má ještě další důležitý význam. Údaje o lokalitách s vysokým nálezem aplikačních pomůcek narkomanů pomáhají při vyšetřování drogové kriminality.

Letošní spojenci: Brno, České Budějovice, Český Těšín, Frýdek-Místek, Havířov, Hradec Králové, Cheb, Jihlava, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Kroměříž, Liberec, Mariánské Lázně, Mladá Boleslav, Náchod, Nejdek, Olomouc, Opava, Ostrava, Ostrov, Pardubice, Plzeň, Praha, Prostějov, Přelouč, Přerov, Rakovník, Rotava, Tábor, Teplice, Trmice, Trutnov, Ústí nad Labem, Zlín.

A důležitá připomínka na závěr: Pokud použitou jehlu naleznete, rozhodně není vhodné ji zvedat nebo s ní jakkoliv manipulovat. Prostřednictvím tísňové linky 156 přivolejte městskou policii. Strážníci jsou vybaveni ochrannými pomůckami a speciálními boxy na infekční odpad. Zajistí jeho odborný sběr i následnou likvidaci.

Vytvořeno: 6. 5. 2019
Poslední aktualizace: 6. 5. 2019 15:53