Výsledky dotazníkového šetření na ZŠ v území ORP Přelouč

Typ: ostatní
Během února 2015 bylo v rámci Projektu OBCE SOBĚ v oblasti předškolního a základního vzdělávání realizováno dotazníkové šetření, které se zaměřilo na dvě skupiny respondentů – na žáky a vedení škol. Cílem průzkumu bylo zjištění náplně volného času žáků ZŠ, jejich zájmu o sportovní vyžití, preferované sporty a podněty, které by mohly žáky přimět ke sportování a aktivnímu životnímu stylu. V obou dotaznících je řešena problematika volnočasových aktivit žáků ZŠ, jejich přístup ke zdravému životnímu stylu, bezpečnosti ve škole a environmentální výchově.

V návaznosti na definování problému s volnočasovými aktivitami a zdravým životním stylem žáků základních škol (dále jen „ZŠ“) na území ORP Přelouč v rámci Projektu OBCE SOBĚ byly sestaveny otázky, díky kterým budou více konkretizovány příčiny problému, a zároveň dojde k nastínění možných řešení této problematiky.

Dotazníkové šetření bylo realizováno v souvislosti s přípravou tvorby Akčního plánu Strategie ORP Přelouč. Provedené dotazníkové šetření, jako přípravná fáze tvorby Akčního plánu ORP Přelouč, se týká zejména oblasti školství: 3. problémového okruhu Nedostatečná podpora mimoškolních aktivit žáků s důrazem na sport. Dotazníkové šetření prostřednictvím odpovědí na otázky týkající se environmentální výchovy tematicky spadá také do 3. problémového okruhu Nedostatečnost osvěty v území v oblasti Odpadového hospodářství Strategie ORP Přelouč.

Uvedený průzkum v ORP Přelouč považujeme za velmi úspěšný – počet zodpovězených dotazníků je celkem 746 z celkového počtu 1726 zapsaných žáků na všech jedenácti základních školách v ORP Přelouč. Toto provedené dotazníkové šetření je v území považováno za jedinečné, neboť v historii tento typ a rozsah průzkumu na základních školách v ORP Přelouč  zatím nebyl realizován.

Vyplňování dotazníků proběhlo pomocí elektronické verze dotazníků. Odkaz na tento dotazník obdrželi jak starostové obcí zřizující ZŠ, tak i vedení jednotlivých ZŠ na území ORP Přelouč (ředitelka/ředitel + zástupkyně/zástupce). O vyplnění dotazníku se postarali buď jednotliví pedagogové, nebo byla domluvena spolupráce s realizačním týmem, který se o vyplnění dotazníků postaral (hlavně u žáků prvního stupně, u kterých bylo vyplňování dotazníků velmi časově náročné).

Výstupem dotazníkového šetření je zmapování problémových oblastí na území ORP Přelouč a nastínění možných řešení.

Zpracované výsledky tohoto dotazníkového šetření si můžete stáhnout zde.

smo

Vytvořeno: 30. 6. 2015