Jednání pracovní skupiny „Servis samosprávám“ v Čáslavi

Typ: ostatní
Dne 14.11.2014 proběhlo v Čáslavi jednání pracovní skupiny ke čtvrtému volitelnému tématu - "Servis samosprávám".

Úvodním slovem přivítal všechny přítomné Jan Jiskra, koordinátor meziobecní spolupráce v území ORP Čáslav, který byl spoluorganizátorem setkání, a následně představil hosty setkání – Ing. Kvašnou z MPSV a Ing. Líznera vedoucího manažera projektu. Tajemník MěÚ Čáslav Ing. Antonín Hejzlar seznámil účastníky s městem Čáslav, jeho současností i s rekonstrukcí Dusíkova divadla, kde se setkání odehrálo. Vedoucí odborného týmu Ing. M. Jetmar provedl oficiální zahájení a seznámil přítomné s programem jednání.

Ing. Jiří Hužera účastníky pracovní skupiny seznámil se Standardizovaným výstupem z šetření k průřezovému tématu „Administrativní podpora malých obcí“. Ing. M. Jetmar seznámil přítomné s dosavadními průběhy schůzek týmů v oblasti volitelných témat.

Pan Jiskra upozornil na nutnou kvalitu tohoto servisu, která se bude odvíjet i od výše dotační podpory. Pracovní skupina se shodla na tom, že důležitým prvkem by měla být částečná samofinancovatelnost týmu. Diskutující se dále shodli na potřebě koordinátora této budoucí pomoci, aby nedocházelo ke střetu zájmů (sladění zájmu nositele a zástupů – malých- obcí).

Ing. Hužera podal aktuální informace o zapojení SMO do činnosti Řídícího výboru pro optimalizaci výkonu veřejné správy v území.

Ing. Jetmar seznámil zúčastněné s etapami návrhové části a zamýšleným tříletým provozem odborné kanceláře. Ing. Havlík zmínil nutnost prodloužení udržitelnosti kanceláře ze 3 na 5 let vzhledem k nutnosti získání potřebné důvěry starostů.

Součástí prezentace byla tabulka Realizace procesů dle metodiky MOS a příklad harmonogramu na roky 2015 – 2018.

Na závěr se zúčastnění shodli na následujících bodech:

• Dát příležitost těm obcím, které o to skutečně stojí a peníze vynakládat pouze na to, co je skutečně poptáváno dle jednotlivých regionů.
  • ​Vytvoření útvaru, který bude systémově zajišťovat služby pro obce tam kde je o to zájem a tato potřeba je jasně deklarována.
  • Pohybovat se ve stávajícím legislativním rámci (řešení na veřejnoprávním základě, zákon o obcích).

Další setkání se uskuteční 1. 12. 2014, tentokrát v Třebíči.

smo

Vytvořeno: 14. 11. 2014