Aktuality z projektu Podpora rozvoje meziobecní spolupráce

Typ: ostatní
Aktivity projektu Podpora rozvoje meziobecní spolupráce se pomalu blíží v oficiální části realizace projektu ke konci. Výstupy projektu v území ORP Přelouč však budou pokračovat i nadále. Toto vše nasvědčuje a vyplývá z průběhu realizace projektu a z dosavadních dohod se starosty obcí ORP Přelouč.

V uplynulém období (v období prodloužení projektu) byl zpracován a odevzdán na Svaz měst a obcí ČR Akční plán, tedy dokument, jehož cílem je upřesnit Strategii ORP Přelouč v krátkodobém časovém horizontu. Akční plán ze Strategie ORP Přelouč vychází a určuje, jakými konkrétními kroky či projekty budou naplňovány příslušné cíle uvedené ve zmiňované Strategii ORP Přelouč.

V další klíčové aktivitě projektu – Efektivní meziobecní spolupráce – byl hledán způsob spolu se starosty obcí, jak nejlépe zajistit fungování efektivní meziobecní spolupráce, neboť výsledky provedené analýzy Servis samosprávám ukazují, že malé obce v ORP Přelouč velmi potřebují pomoc v konkrétních záležitostech agendy v samostatné působnosti obcí (přesné výsledky viz dokument Strategie ORP Přelouč – ke stažení v Aktualitách ze dne 19. 4. 2015 „Strategie ORP Přelouč - schválena Svazem měst a obcí ČR“).

Nejprve se v průběhu realizace projektu jevila jako zřejmá a vhodná cesta založení nového dobrovolného svazku obcí (DSO), kde by byl vytvořen funkční „aparát“ prostřednictvím kterého by byl starostům obcí zajišťován servis s veškerou komplexní agendou týkající se správy obcí.  Na předchozích dvou setkání starostů na jaře 2015 se začalo od této varianty upouštět, až nakonec na setkání v červnu (16. 6. 2015) se starostové dohodli prozatím nový DSO nezakládat z důvodu nedostatku finančních prostředků. Starostové obcí se dohodli na variantě neformálního setkávání starostů prostřednictvím neformální platformy starostů. V rámci této platformy se budou starostové setkávat dle potřeby a budou si vzájemně předávat rady a zkušenosti. To vše za nabízené pomoci vedoucích odborů MÚ Přelouč (Odbor sociální, finanční – oddělení školství a životní prostředí).

V budoucnu není vyloučen jiný způsob, jak efektivně naplňovat meziobecní spolupráci a pomoci obcím s jejich samosprávou. Pokud se záležitost bude řešit systémově a bude zajištěno financování meziobecní spolupráce na úrovni ČR, obce tento způsob uvítají, což napomůže rozvoji a „rozkvětu“ všech malých obcí, na které je tento projekt SMO ČR zaměřen.

smo

Vytvořeno: 14. 9. 2015