Realizace projektu MAP v ORP Přelouč pokračuje

došlo ke schválení dosavadních výstupů projektu

Logo EU

V ORP Přelouč pokračuje realizace projektu MAP ORP Přelouč, což zahrnuje zapojení všech důležitých aktérů rozvoje vzdělávání. Na základě této široké participace a průběžném informování, včetně pravidelných jednání pracovních skupin ve spolupráci s realizačním týmem, vznikla za dodržování struktury a metodik MŠMT analýza MAP.  Jedná se o „živý“ dokument, který může být do doby realizace projektu doplňován a upravován. Na základě analýzy a zjištěných potřeb území vzešel návrh strategie – strategický rámec MAP s projektovými záměry školských zařízení, tedy další důležitý výstup projektu. Z hlediska vzdělávacích aktivit vzešel dle potřeb území neméně důležitý další výstup - návrh vzdělávacích aktivit. Tyto zmiňované výstupy projektu byly dne 22. 9. 2016 schváleny Řídícím výborem (ŘV) MAP ORP Přelouč.

Detailněji k projektu MAP

Analýza MAP obsahuje zmapování všech důležitých oblastí týkajících se školství. Jednak je zde doložena provázanost -východisko a vazby na důležité strategické dokumenty na rovni ČR, na úrovni kraje, ORP a dobrovolných svazů obcí i komunitně vedeného místního rozvoje ( MAS) a jednak jsou zde vyhodnocena dotazníková šetření MŠMT a realizačního týmu MAP uvnitř území mezi různými aktéry. Analýza také zahrnuje charakteristiku školství vycházející z kvantitativních číselných údajů a dat týkající se předškolního, základního, základního uměleckého a neformálního a zájmového vzdělávání. Je zde také řešena sociální situace a v neposlední řadě provázanost na Krajský akční plán.

Strategický rámec MAP obsahuje řešená povinná témata MAP (stanovená MŠMT) a dále volitelná, doporučená a průřezová témata (která vzešla z potřeb území) versus priority a cíle priorit. Prioritizace témat – zásobník projektů škol ORP Přelouč představuje tematické zahrnutí projektů do cílů MAP – zde se jedná o vazby na stávající cíle MAP.

Ve strategickém rámci MAP jsou zahrnuty projektové záměry školských subjektů předškolního, základního, zájmového a neformálního vzdělávání. Toto je podmínka operačního programu EU - Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), ze kterého se tyto investiční projekty školských zařízení financují.

Aktualizace strategického rámce je možná 1x za 6 měsíců, to znamená nejdříve v březnu 2017.

Návrh vzdělávacích aktivit (plán vzdělávacích aktivit) vzešel z návrhů a potřeb zainteresovaných aktérů rozvoje vzdělávání. Již od počátku projektu bylo řešeno, v jakých oblastech/tématech preferují jednotliví aktéři vzdělávání. Na tomto základě vznikl návrh vzdělávacích aktivit programu, který byl předložen na jednání pracovních skupin k dalším návrhům a připomínkám a také členům Řídícího výboru. Tyto vzdělávací aktivity je možno dle aktuálních potřeb upravovat. Nejbližší vzdělávací seminář se koná dle předchozího průběžného informování dne 1. 11. 2016 od 8:00 v zámecké restauraci v Cholticích. Pro školení ředitelů, pedagogů a zřizovatelů škol se na tomto semináři podařilo zajistit účast uznávaných odborníků z Univerzity Pardubice a Institutu pro podporu inovativního vzdělávání, z.ú.

V průběhu realizace MAP bylo možno se k tvorbě uvedených průběžných výstupů vyjadřovat/připomínkovat, všichni aktéři byli průběžně informováni a zapojováni (viz také např. dotazníková šetření) – viz aktivity/činnosti a o aktuálních výsledcích, aktéři byli k návrhům/připomínkám vyzýváni (osobně na jednáních, veřejných akcích MAS ŽR, elektronickou korespondencí při průběžném informování o výsledcích) – na tomto principu tvorby vznikly výše uváděné výstupy: analýza, strategický rámec MAP a vzdělávací aktivity (plán vzdělávacích aktivit).

Dne 22. 9. 2016 na Městském úřadu Přelouč proběhlo klíčové jednání Řídícího výboru MAP, jehož složení je průřezové – všichni důležití aktéři rozvoje vzdělávání včetně zástupců Krajského úřadu Pardubického kraje, Magistrátu města Pardubic, Centra celoživotního vzdělávání Pardubického kraje a místních aktérů rozvoje vzdělávání včetně aktérů/partnerů v sociální oblasti. Řídící výbor MAP schválil dosavadní výše uvedené výstupy projektu: analýzu MAP, strategický rámec MAPplán vzdělávacích aktivit.

Informace o MAP jsou zveřejněny také na webových stránkách zpracovatele tj. MAS Železnohorský region, z.s. http://zeleznohorsky-region.cz. Strategický rámec MAP ORP Přelouč se všemi schválenými projektovými záměry škol je také uveden na webových stránkách http://www.dotaceeu.cz, kde jsou uvedeny všechny strategické rámce všech ORP v ČR v členění podle krajů.

Foto z jednání Řídícího výboru MAP na Městském úřadu Přelouč 22. 9. 2016.

Jednání Řídícího výboru MAP

jednání Řídícího výboru MAP

Analýza ke stažení (PDF)

Strategický rámec ke stažení (PDF)