Cena Františka Filipovského

František FilipovskýVynikající herec František Filipovský se narodil 23. září 1907 v Přelouči a po celý svůj život se do svého rodného města často a rád vracel. Za sebou zanechal více než sto skvělých filmových rolí, hrál v nejvýznamnějších českých divadlech, avšak nejvíce proslul jako dabér zejména geniálním dabingem francouzského herce Louise de Funèse. V roce 1994 se uskutečnil nultý ročník udílení cen, které jsou spojeny právě se jménem našeho slavného rodáka.
Město Přelouč pořádá tuto významnou kulturní akci spolu s Českým filmovým a televizním  svazem FITES a Hereckou asociací, ve spolupráci s Jednotou tlumočníků a překladatelů, Asociací pracovníků se zvukem a dalšími organizacemi. Význam této akce podtrhuje i to, že je pořádána s podporou Ministerstva kultury ČR a Pardubického kraje a je také zařazena v dokumentu Tvář kraje mezi významné kulturní události.  Akce je obvykle připravována na třetí sobotu v září. Na tento den se zajišťuje bohatý program pro veřejnost na Masarykově náměstí od 13 do 20 hodin, který každoročně navštěvuje okolo 2 500 diváků. Hlavní program v Občanské záložně vrcholí předáváním cen, kam zveme nejen nominované herce, ale i významné osobnosti kulturního a společenského života a také zástupce médií a sponzorů, kteří nám pomohli s realizací. V minulých ročnících se slavnostního předávání účastnili ministr kultury, hejtman Pardubického kraje, poslanci, senátoři a další představitelé. Každoročně vysílá záznam z předávání cen Česká televize.

Více informací o festivalu zde: Přelouč - město dabingu (samostatný web v novém okně)

Generální partner festivalu

Seven Elektrárna Chvaletice