Archiv jednotlivých ročníků

V roce 1994 se město Přelouč chtělo aktivně zapojit do Dnů evropského kulturního dědictví, připadající na polovinu září. Jelikož ve městě nemáme žádný hrad, zámek, galerii ani momentálně otevřené muzeum, podpořili jsme tuto akci jiným originálním způsobem. Využili jsme toho, že se v Přelouči v roce 1907 narodil významný český herec a velký dabér, František Filipovský. Během let se z předávání ceny stala společenská událost, která svým dosahem výrazně přesahuje hranice města Přelouče.

Hlavním a určujícím smyslem udělování cen za nejlepší herecké a další tvůrčí výkony v dabingu je zvýšit prestiž této umělecké disciplíny a popularizovat umělce, kteří v tomto oboru vynikají.

Času do září tehdy bylo málo, zkušeností s pořadatelstvím takovéto akce ještě méně. O spolupráci jsme požádali Český filmový a televizní svaz FITES a Hereckou asociaci Praha. S jejich pomocí jsme 17. září 1994 uspořádali 0. ročník Ceny Františka Filipovského v dabingu. Cena in memoriam za celoživotní mistrovství v dabingu byla udělena Františku Filipovskému. Za svého otce ji přebrala Pavlína Filipovská.

1. ročníku Ceny Františka Filipovského jsme se dočkali 16. září 1995. Na Masarykově náměstí probíhaly pro širokou veřejnost během celého dne kulturní pořady s dalšími doprovodnými akcemi, podobně jako v letech následujících. A tak to pokračovalo rok za rokem a nyní stojíme před prahem již jubilejního 15. ročníku udělování těchto prestižních cen.

Vlastní předávání cen probíhá každoročně ve velkém sále Občanské záložny. Scéna představuje „Kavárnu U dobrého Františka“, odkud zaznívají písničky, žertovné průpovídky a vzpomínky nominovaných na dabing. Významné osobnosti kulturního a společenského  života poté předávají výhercům ceny v podobě keramických sošek.

Město Přelouč pořádá udílení ceny spolu s Českým filmovým a televizním svazem FITES a Hereckou asociací, ve spolupráci s Jednotou tlumočníků a překladatelů, Asociací pracovníků se zvukem a dalšími organizacemi.

Udělované ceny jsou tyto:

a) Cena Františka Filipovského

za nejlepší ženský herecký výkon v dabingu - uděluje město Přelouč

Cena Františka Filipovského

za nejlepší mužský herecký výkon v dabingu - uděluje město Přelouč

b) Cena FITESu

za mimořádné dabingové zpracování hodnotného audiovizuálního díla - uděluje Český filmový a televizní svaz FITES

c) Cena Jednoty tlumočníků a překladatelů

za mimořádnou kvalitu překladu a úpravu dabovaného díla - uděluje Jednota tlumočníků a překladatelů

d) Cena Františka Filipovského

za celoživotní mistrovství v dabingu (udělují se 4 ceny) - uděluje prezidium Herecké asociace

e) Zvláštní cena Františka Filipovského

za mimořádné dabingové zpracování televizních nebo filmových snímků včetně tvorby animované, dětské a TV seriálů - uděluje město Přelouč

f) Cena British American Tobaco

za celoživotní mimořádnou dabingovou tvorbu - uděluje British American Tobaco na návrh FITESu

Poprvé byla cena udělena v roce 1994 in memoriam Františku Filipovskému. Nadále budou ceny za dabing každoročně udělovány třetí sobotu v září. Odměňování dabérů bude vždy za období od 1. 6. do 31. 5. následujícího roku. Během června probíhá vyhodnocení, aby byly výsledky známé vždy do 30. 6.