Řečany nad Labem

kostel Řečany nad LabemPrvní písemné zmínky o obci Řečany nad Labem jsou již z roku 1165. Jelikož leží u Labe v území s tůněmi a zbytky starých ramen labských, bylo jejich původní jméno Řečňany, tj. ves lidí v řečném či říčním území. Prvotní jméno bylo postupem doby změněno na Řečeňany a z něho povstalo Řečejany, dále Řečjany a konečně Řečany.
Vhodným stanovištěm pro lid byly zátoky labské a tůně v místech nynějšího Labětína. Velké bohatství ryb přilákalo rybáře a ti zde posléze nalezli trvalé sídliště. Jméno Labětín vděčí za svůj vznik právě Labi.
Řečany a Labětín neměly tvrze, patřily sice z části místním vladykům, ale ti měli pouze opevněním chráněná stavení svých dvorů. V Řečanech nejstarší stavení v tzv. „v koutě“ bylo rozestavěno na způsob podkovy kolem vladyckého dvora a kostela. Ze severu a východu přirozenou ochranu poskytovala labská ramena, tůně a močály, ze západní a jižní strany to byla opevnění a lesy. Podobně tomu bylo i v Labětíně.
Řečanský kostel byl vysvěcen 14. Listopadu 1165 Panně Marii pražským biskupem Danielem I. za přítomnosti krále českého Vladislava II, jeho manželky Judity Durynské, dvořanů z Čech, Bavor, Durynska, zakladatele kostela kastelána čáslavského s manželkou a tří mnichů cisterciánů kláštera sedleckého, kteří se stali patrony tohoto kostela. Při této příležitosti měl darovat král Vladislav II, kostelu drahá roucha a mešní nádobí.

Semín

Nad obcí se vypíná románský kostelík s dřevěnou zvonicí ze 16. století. Směrem na severovýchod, na Opatovickém kanálu, lze spatřit akvadukt - mimoúrovňové křížení potoka. Raritou této obce je výskyt chráněné rostliny - kozince písečného, kvetoucího od května do července světle fialovými kvítky.

Zdechovice

Původní tvrz byla přestavěna na renesanční zámek a později přebudována v barokním stylu. V těchto prostorách se nachází zemědělské muzeum, kde se můžete podívat na jednu z největších sbírek historických traktorů, vývoje oradel a energie v zemědělství. Návštěvní hodiny: 1. dubna - 30. října po - pá 8.00 - 16.00 hodin, so - ne 8.00 - 17.00 hodin.

Břehy

První zmínky o obci jsou z roku 1086, kdy Břehy byly zbožím Opatovického kláštera. Ve Břehách v čp. 13 bydlel jeden z vynálezců ruchadla, František Veverka, který má pomník na přeloučském hřbitově. Na břehu rozlehlého rybníka Buňkov (plocha vody 54 ha) je vybudován stejnojmenný autokemp - vhodné místo pro rodinnou rekreaci. Ubytování je zde možné ve stanech, přívěsech, ubytovnách. Pokud nevyužijete služeb restauračního zařízení, máte možnost stravu připravovat individuálně.

Čertova skála

Nedaleko Lhoty u Přelouče ční slepencový útvar, k němuž se váže pověst o čertovi, který se vsadil, že přenese v povřísle půl Kunětické hory ke chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře. Povříslo se však zachytilo o dub a skála zapadla do země. Lucifer nechal čerta za trest skálu obdělávat - odtud rýha na povrchu.

Choltice

Dominantou obce je raně barokní zámek, jednopatrová budova ve tvaru L, obklopená anglickým parkem a historickou oborou.

Na místě původní tvrze byl před rokem 1695 postaven barokní zámek obklopený rozlehlým romantickým lesoparkem.V zámku je umístěno muzeum s umělecko-řemeslnými a regionálními sbírkami, včetně lékárny s barokním vybavením. Součástí zámku je kaple sv. Romedia (1695) s cennou výzdobou interiérů. Zámecký park má rozlohu 6 ha a roste zde přes sto druhů dřevin. Pozoruhodné jsou zejména staleté platany a duby, např. dub lesní s obvodem 870 cm a stářím přes 500 let. Nejcennější součástí zámku je centrální kaple sv. Romedia (1695).

Každým rokem v červenci se zde setkávají majitelé a příznivci motocyklů Harley-Davidson z celého světa. Prohlídka zámku je možná po dohodě s Obecním úřadem Choltice.

Kladruby nad Labem

Obec západně od Přelouče s hřebčínem založeným již v roce 1579 císařem Maxmiliánem II. císařský hřebčín (nejstarší hřebčín na světě) s proslulým chovem koní pro reprezentační potřeby dvora. Tento starokladrubský kůň byl spolu s celým hřebčínem prohlášen státní kulturní památkou. V centru areálu je renesanční zámeček s kostelem a s hřebčínem ze 16. století, později přestavěna v barokním stylu. Na zámku jsou malované sluneční hodiny.

Veřejnosti je hřebčín přístupný od 1. dubna do 30. října ve dnech út - ne v 9.00, v 11.00, ve 13.00 a v 15.00 hodin.

Lepějovice

Středověká vesnice, zmiňovaná již v roce 1167. Větší část zanikla stavbou rybníků v první třetině 16. století, zbytek v roce 1721 při stavbě barokní myslivny. Původní gotický kostel svatého Michaela Archanděla byl roku 1816 přestavěn.

Lohenice - Mělice

MělicePo těžbě písku vznikla uprostřed borových lesů dvě jezera s vodní plochou. Prostředí s vybaveností rekreační oblasti tu nabízí možnost koupání, tenisu, volejbalu, vodního lyžování s ubytováním u vody (1. května - 30. září).